Júliusban jöhet az európai oltási igazolvány
Megszületett május 20-án a politikai megállapodás az uniós intézmények között a zöld, digitális oltási igazolványról, amely tulajdonosai számára szabad mozgást biztosít majd az EU területén.
Az uniós oltási igazolvány birtoklása ugyanakkor nem lesz feltétele a szabad mozgáshoz való jog gyakorlásának, és ezért nem tekinthető útlevélnek vagy más úti okmánynak sem. Az igazolvány igazolja majd, hogy a tulajdonosát beoltották a koronavírus ellen, vagy nemrég készült negatív teszteredménnyel rendelkezik, vagy pedig már felgyógyult egy fertőzésből. Tehát három eltérő igazolványtípusról van szó.
Azok a személyek, akik egyik igazolványtípusba sem férnek bele, továbbra is negatív teszteredmények felmutatásával és ahol szükséges a karanténszabályok betartása mellett utazhatnak majd az EU-n belül.
Az egyik tagállamban kiadott igazolványt egy másik uniós országban is el kell fogadni majd, az igazolvány papír- és digitális formában egyaránt elérhető lesz. Az utóbbi esetben a tagállamok által létrehozott digitális platformok egymással való összekapcsolásával működik majd a rendszer.
A digitális oltási igazolvány egyelőre 12 hónapig lesz érvényes, de a jövőben hasonló helyzetekben újra elővehető. A teszteket kedvező áron és könnyen hozzáférhető módon kell biztosítani. Az EP azt szerette volna, ha az oltási igazolvány megszerzéséhez szükséges teszteket minden tagállam ingyenesen biztosította volna, vagy legalább egy ársapkát határoztak volna meg. A Tanács azonban ezt nem támogatta, mivel számos országban kereskedelmi áron kínálják.
A megfizethetőség érdekében az Európai Bizottság kötelezettséget vállalt arra, hogy az EU Szükséghelyzeti Támogatási Eszközéből legalább 100 millió eurót a tesztek megvásárlására költ. Ezeket a teszteket csak a koronavírus-igazolvány kiállításához lehet majd felhasználni. Mint az Európai Parlament közleményében rámutat, a támogatással különösen azok járnak jól, akik naponta vagy gyakran ingáznak határon át munkába vagy iskolába, rokonokhoz, orvoshoz, a határ túloldalán élő szeretteiknek viselik gondját, vagy szomszédos országban dolgoznak kulcsfontosságú munkakörben.
A tárgyalók abban is megállapodtak, hogy szükség esetén a költségvetési hatóságok (azaz a Parlament és a tagállamok) jóváhagyásával a 100 millió eurón túlmenően további forrásokat is biztosít az Unió.
Az EP egy másik követelése volt, hogy a tagállamok a járványhelyzetre hivatkozva ne vezethessenek be további utazási korlátozásokat, így kötelező otthoni karantént vagy tesztelési kötelezettséget. A korlátozásra végül csak akkor kerülhet sor, ha az intézkedés arányos a felmerülő közegészségügyi veszéllyel. A döntés meghozatalában a meglévő tudományos eredményekre, köztük az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) epidemiológiai adataira kell támaszkodni, és a korlátozó intézkedések bevezetéséről legalább 48 órával előre tájékoztatni kell a többi tagállamot és a Bizottságot.
A tagállamoknak az Európai Gyógyszerügynökség által engedélyezett oltóanyaggal (jelenleg Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Johnson and Johnson) elvégzett védőoltásokról szóló igazolásokat kell elfogadniuk. A tagállamokra tartozik annak eldöntése, hogy ezeken kívül olyan vakcinával elvégzett oltásról szóló igazolást is elfogadnak-e, amelyeket egy tagállam saját eljárásban engedélyezett (ilyen az orosz Szputnyik V. és a kínai Sinopharm), vagy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) veszélyhelyzeti alkalmazási engedélyt kapott oltóanyagokat tartalmazó listáján szerepel (ilyen a Sinopharm).
Szijjártó Péter, magyar külügyminiszter csütörtökön Brüsszelben azt mondta, hogy a magyar kormány ragaszkodni fog a diszkriminációmentességhez. A kormány szavai szerint kétoldalú tárgyalásokat folytat a vakcinák elismeréséről többek között Németországgal, Olaszországgal, Görögországgal és Ciprussal is.
A megállapodás értelmében az igazolványokat és az azokon található elektronikus bélyegzőket a csalás és hamisítás elkerülése érdekében ellenőrizni kell. Az igazolványokban szereplő személyes adatokat a célország nem őrizheti meg, és uniós szinten sem hoznak létre központi adatbázist. Az adatokat kezelő és befogadó szervek közintézmények lesznek, így az európaiak gyakorolhatják az általános adatvédelmi rendelet által biztosított jogaikat.
„Ugyan a ma született megállapodás nem felel meg minden tekintetben a Parlament elvárásainak, azonban a jelenlegi helyzethez képest mindenképp jelentős előrelépést jelent többmillió európai számára. A megállapodással megtettük az első lépést a schengeni övezet helyreállítása felé" – szögezte le Juan Fernando López Aguilar, az Állampolgári Jogi Bizottság vezetője és a téma jelentéstevője, aki szerint az igazolvány július elsejétől lesz elérhető.