Search
Close

Gazdaság, pénzügyek

2024. november 6.
Biztosi meghallgatások az Európai Parlamentben
Az Európai Parlament több bizottsága is kulcsfontosságú biztosjelöltek meghallgatását megtartotta, amelyek során a jelöltek bemutatták prioritásaikat az Európai Unió jelenlegi kihívásaival szembenézve. A jelöltek konkrét terveket ismertettek a biztonság, az energiafüggetlenség, a migrációs politika, valamint a mediterrán térség és a környezetvédelem terén.
2024. október 29.
Volkswagen: struktúraváltás és munkaügyi feszültségek egy válságos időszakban
A Volkswagen átalakulása elkerülhetetlennek látszik: a cég három német gyár bezárását, tízezrek elbocsátását és bérek csökkentését tervezi, válaszul a globális verseny és az elektromos járművek térnyerésének kihívásaira. Az átszervezési törekvések azonban súlyos politikai és munkaügyi konfliktusokat váltanak ki Németországban, ahol az autóipar évtizedek óta a gazdaság motorját jelenti. A szakszervezetek ellenállása és a kormány közvetítő szerepe miatt a Volkswagen újabb nehéz tárgyalások elé néz.
2024. október 24.
RRF: siker vagy kudarc?
Az Európai Unió Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköze (RRF) 2021-ben indult el azzal a céllal, hogy támogassa a tagállamokat a COVID-19 világjárvány gazdasági hatásainak kezelésében. Az RRF a NextGenerationEU terv központi eleme, és a fenntartható gazdasági növekedés elősegítését, valamint a zöld és digitális átállás felgyorsítását célozza. Bár a források felhasználása 2023-ra jelentős mértékben gyorsult, a program végrehajtása még mindig kihívásokkal szembesül, különösen Magyarország esetében, amely továbbra sem kapta meg a hozzáférést a neki járó pénzekhez.
2024. október 23.
Az EU jóváhagyta Ukrajnának nyújtandó 35 milliárd eurós hitelt
Az Európai Parlament 518 szavazattal elfogadta azt a pénzügyi támogatást, amely akár 35 milliárd eurós hitelt biztosít Ukrajnának, az orosz központi bank befagyasztott eszközeiből származó bevételek felhasználásával. A kölcsön célja, hogy segítsen Ukrajnának megbirkózni az orosz agresszió okozta károkkal és támogassa a gazdaság talpra állítását.
2024. szeptember 24.
Nemzetközi összefogás a kínai nyersanyagfüggőség ellen
Az Egyesült Államok hétfőn bejelentette, hogy szövetségeseivel közösen nyersanyag-biztonsági finanszírozási hálózatot hoz létre, ami a legújabb lépés a Kína globális dominanciájának megállítására a kritikus ásványkincsek terén. A közös pénzügyi hálózat „az együttműködés megerősítésére, az információcsere és a társfinanszírozás előmozdítására” szolgál majd az indo-csendes-óceáni és európai nemzetek intézményei között.
2024. szeptember 19.
EU költségvetés 2025
Az Európai Unió 2025-ös költségvetési tervezete körüli viták fokozódnak, miután az Európai Parlament szociáldemokrata (S&D) képviselőcsoportja határozottan bírálta a Tanács által benyújtott megszorító javaslatokat. A magyar elnökség vezette Tanács költségvetési módosításai forráscsökkentéseket irányoznak elő a nyári bizottsági javaslathoz képest. Az S&D szerint a Tanács konzervatív hozzáállása súlyosan veszélyezteti az EU gazdasági és társadalmi fejlődését, különösen a zöld és digitális átmenet kritikus időszakában.
2024. szeptember 12.
Kínai EV-k: tarifaemelés vagy kompromisszum?
Az Európai Unió és Kína közötti kereskedelmi kapcsolatok feszültsége szintet lépett az elektromos járművek piacán. Kína kereskedelmi minisztere az EU-ba készül, hogy tárgyaljon a potenciális vámemelésekről, amelyeket az EU a kínai elektromos járművekre tervez bevezetni. Az EU állítása szerint a kínai EV-gyártók dömpingárai torzítják a piaci versenyt, és jelentős vámokat helyezhetnek kilátásba, amelyek megnehezíthetik a kínai autók európai piacra való belépését.
2024. szeptember 10.
Nem mindenki örül: megérkezett a várva várt Draghi-jelentés
Megjelent meg az utóbbi évek legvártabb jelentése – habár az izgalom egyre inkább fokozódott a több hónapos csúszás végett, a Draghi-jelentés fogadása korán sem volt egyöntetűen pozitív. A közel 400 oldalas dokumentum egyfajta tervrajz az EU versenyképesebbé tételére a világ többi régiójával szemben, kiemelve a legkritikusabb területeket és azoknak a helyzetét globális szinten.
2024. szeptember 3.
Elfolyik az RRF-pénz hét tagállam kezei között
Három évvel az Európai Unió 723 milliárd eurós Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszközének (RRF) bevezetése után a támogatások folyósítása és a projektek megvalósítása jelentős késedelmeket szenvedett – derül ki az Európai Számvevőszék kiadott jelentéséből. A késedelmek veszélyeztetik az RRF céljainak megvalósítását, aminek így negatív hatása lehet az egész közösségre.
2024. augusztus 13.
Európa pénzügyi jövője szempontjából kritikus válaszút előtt áll
A Tőkepiaci Unió (CMU) létrehozása körüli sürgés-forgás és vita korábban soha nem volt olyan intenzív, mint napjainkban. Politikusok és szakértők közül többen is gyorsított előrehaladást sürgetnek. A tőke szabad áramlása uniós szintű intézményrendszerének hiányát egyre többen azonosítják az európai versenyképesség hanyatlásának egyik okozójaként. A tőkepiaci integrációt szorgalmazók politikai lendülete ellenére azonban nem egyértelmű, hogy ez a törekvés vajon érdemi cselekvéssé is változik majd?