Search
Close

Gazdaság, pénzügyek

2024. szeptember 24.
Nemzetközi összefogás a kínai nyersanyagfüggőség ellen
Az Egyesült Államok hétfőn bejelentette, hogy szövetségeseivel közösen nyersanyag-biztonsági finanszírozási hálózatot hoz létre, ami a legújabb lépés a Kína globális dominanciájának megállítására a kritikus ásványkincsek terén. A közös pénzügyi hálózat „az együttműködés megerősítésére, az információcsere és a társfinanszírozás előmozdítására” szolgál majd az indo-csendes-óceáni és európai nemzetek intézményei között.
2024. szeptember 19.
EU költségvetés 2025
Az Európai Unió 2025-ös költségvetési tervezete körüli viták fokozódnak, miután az Európai Parlament szociáldemokrata (S&D) képviselőcsoportja határozottan bírálta a Tanács által benyújtott megszorító javaslatokat. A magyar elnökség vezette Tanács költségvetési módosításai forráscsökkentéseket irányoznak elő a nyári bizottsági javaslathoz képest. Az S&D szerint a Tanács konzervatív hozzáállása súlyosan veszélyezteti az EU gazdasági és társadalmi fejlődését, különösen a zöld és digitális átmenet kritikus időszakában.
2024. szeptember 12.
Kínai EV-k: tarifaemelés vagy kompromisszum?
Az Európai Unió és Kína közötti kereskedelmi kapcsolatok feszültsége szintet lépett az elektromos járművek piacán. Kína kereskedelmi minisztere az EU-ba készül, hogy tárgyaljon a potenciális vámemelésekről, amelyeket az EU a kínai elektromos járművekre tervez bevezetni. Az EU állítása szerint a kínai EV-gyártók dömpingárai torzítják a piaci versenyt, és jelentős vámokat helyezhetnek kilátásba, amelyek megnehezíthetik a kínai autók európai piacra való belépését.
2024. szeptember 10.
Nem mindenki örül: megérkezett a várva várt Draghi-jelentés
Megjelent meg az utóbbi évek legvártabb jelentése – habár az izgalom egyre inkább fokozódott a több hónapos csúszás végett, a Draghi-jelentés fogadása korán sem volt egyöntetűen pozitív. A közel 400 oldalas dokumentum egyfajta tervrajz az EU versenyképesebbé tételére a világ többi régiójával szemben, kiemelve a legkritikusabb területeket és azoknak a helyzetét globális szinten.
2024. szeptember 3.
Elfolyik az RRF-pénz hét tagállam kezei között
Három évvel az Európai Unió 723 milliárd eurós Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszközének (RRF) bevezetése után a támogatások folyósítása és a projektek megvalósítása jelentős késedelmeket szenvedett – derül ki az Európai Számvevőszék kiadott jelentéséből. A késedelmek veszélyeztetik az RRF céljainak megvalósítását, aminek így negatív hatása lehet az egész közösségre.
2024. augusztus 13.
Európa pénzügyi jövője szempontjából kritikus válaszút előtt áll
A Tőkepiaci Unió (CMU) létrehozása körüli sürgés-forgás és vita korábban soha nem volt olyan intenzív, mint napjainkban. Politikusok és szakértők közül többen is gyorsított előrehaladást sürgetnek. A tőke szabad áramlása uniós szintű intézményrendszerének hiányát egyre többen azonosítják az európai versenyképesség hanyatlásának egyik okozójaként. A tőkepiaci integrációt szorgalmazók politikai lendülete ellenére azonban nem egyértelmű, hogy ez a törekvés vajon érdemi cselekvéssé is változik majd?
2024. augusztus 8.
K+F ráfordítás az EU-ban
A hónap elején az Eurostat közzétette legújabb statisztikáját az európai uniós országok kutatás-fejlesztésre (K+F) fordított kiadásairól a 2023-as évre vonatkozóan. 2023-ban a K+F-re fordított kormányzati költségvetési kiadások az EU-ban összesen 123 684 millió eurót tettek ki, ami az össz-uniós GDP 0,73%-ának felelt meg. Ez 5,3%-os növekedést jelent 2022-hez képest és 54,8%-os növekedést 2013-hoz képest.
2024. augusztus 6.
Európai stagnálás és instabilitás az USA árnyékában
A nyári piaci zűrzavarok és az amerikai recesszióval kapcsolatos aggodalmak árnyékában Európa gazdasága jelentős kihívásokkal néz szembe. Míg az amerikai részvényindexek rekord ingadozásokat mutatnak, és a pénzügyi piacok volatilitása az egekbe szökik, addig Németország gazdasági teljesítménye stagnál. A globális politikai és gazdasági környezet változásai egyre nagyobb nyomást gyakorolnak az európai gazdaságra, miközben a politikai döntéshozók próbálnak navigálni a szigorú fiskális szabályok és a gazdasági növekedés lassulása között.
2024. augusztus 1.
Új korszak: hatályba lépett a mesterséges intelligenciára vonatkozó AI Act
Az Európai Unióban életbe lépett az AI Act, a világ első átfogó mesterséges intelligencia-szabályozása, amelynek célja, hogy biztonságos és megbízható AI rendszerek kialakítását segítse elő az EU területén. Az új jogszabály különös figyelmet fordít a munkaerő védelmére, mivel a becslések szerint az IT szakemberek 91,5%-ának munkahelyét fenyegeti az AI fejlődése. Az AI Act négy kockázati kategóriába sorolja az AI rendszereket, és szigorú szabályokat vezet be a magas és elfogadhatatlan kockázatot jelentő alkalmazásokra.
2024. július 23.
EU-UK-USA megegyezés az AI területén
Az Európai Unió, az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok versenyhatóságai közös elveket határoztak meg a mesterséges intelligencia piacának szabályozására. A cél, hogy megakadályozzák a nagy technológiai cégek túlzott piaci erőfölényét, miközben a saját joghatóságukban függetlenül járnak el.