2023. szeptember 7.
Kritikus infrastruktúrák védelmében lépne fel a Bizottság Az Európai Bizottság javaslatot terjesztett elő a kritikus infrastruktúrák védelmére vonatkozó tervről. Ennek célja az uniós kritikus infrastruktúrák megzavarására tett kísérletekre való reagálás koordinációjának javítása. Ezen szolgáltatások létfontosságúak a társadalmi funkciók szempontjából, emiatt a folyamatos működésüket semminek sem szabad akadályoznia az uniós belső piacon. „Az uniós polgárok és vállalkozások az alapvető szolgáltatásokat nyújtó kritikus infrastruktúrákra támaszkodnak. Ezért fokoznunk kell fellépéseinket annak érdekében, hogy javítsuk e kritikus infrastruktúrák rezilienciáját az egyre összetettebb biztonsági környezetben - nyilatkozta Ylva Johansson, az uniós belügyekért felelős biztos.
2023. szeptember 7.
Elvenné a médiafelügyelet hatáskörét a tagállamoktól az EP Az Európai Parlament uniós szinten szabályozná a médiát egy új jogszabállyal. Új felügyelet szervet terveznek létrehozni, emellett egységes átláthatósági szabályokat is bevezetnének. Több tagállam felemelte a hangját a kezdeményezés ellen, mert szerintük csak egy újabb nemzeti hatáskört emelne el az EP.
2023. szeptember 5.
Brüsszeli átigazolási körképAz Európai Bizottság ügyvezető alelnökei Frans Timmermans, illetve Margrethe Vestager jelentették be elsőkként az EU-s politikai vezetők közül, hogy nem maradnak a von der Leyen-bizottság tagjai, más babérokra törnek. Közben a bolgár belpolitika is hozott változásokat, ennek következtében a bolgár biztos, Mariya Gabriel hazatért. A biztosok távozásai jelentős változásokat idéztek elő a Bizottság személyi állományában, és részben már beindították a politikai helyezkedést a jövő évi európai parlamenti választások előtt.
2023. augusztus 31.
Uniós külpolitika: egyhangúság vagy többség?Kilenc tagállam és EU-s vezetők megváltoztatnák az Unió közös külpolitikai döntéshozatali mechanizmusát. A kezdeményezés támogatói egy hatékonyabb, a “béna kacsa” jellegét elhagyó Unióban reménykednek, míg a változtatás ellenzői szerint Brüsszel egy újabb nemzeti hatáskört vonna el, ami ismét egy lépést jelentene a föderális Európa felé. Egy biztos, egyhangúság nélkül változtatás nem lesz.
2023. augusztus 29.
EU bővítéspolitika: több kérdés, mint válaszElindította az európai uniós politika szezont a Tanács elnöke, Charles Michel új színt hozott a bővítéspolitika palettájára. A Tanács elnöke egy viszonylag távoli, viszont annál bizonytalanabb évszámot adott az uniós tagjelölt országoknak. A kijelentés kuriózum, mert uniós politikai vezető mindeddig nem jelölt meg pontos dátumot. A bejelentést követően másnap az Európai Bizottság utasította vissza az állítást. Az újabb uniós egyet nem értés a tagjelöltek szemében a kompetencia hiányát mutathatja.
2023. augusztus 24.
Újraiparosítunk - lesz európai stratégiai autonómia?2020 óta az európai gazdaságpolitikákat az állami beavatkozás jelentős növekedése jellemzi. Ezt a politikai változást egy sor sokkhatás váltotta ki: a COVID-19 világjárvány, az orosz-ukrán háború és az USA és Kína közötti geopolitikai ellentéthez kapcsolódó általános nemzetközi feszültségek. Ennek eredményeképpen Európában újra fellángolt a régóta tartó vita arról, milyen mértékben kellene önellátóvá válni a kritikus ágazatokban. A legfontosabb dilemma az, hogyan lehetne megelőzni vagy kezelni az árucikkek és alapanyagok - például a gyógyszerek, a fosszilis energiahordozók, a chipek vagy a kritikus nyersanyagok - ellátási zavarát? Az Európai Unió célja az újraiparosítással a stratégiai autonómia megteremtése.
2023. augusztus 22.
Német zöld átállás: papíron jól mutat, a gyakorlat máshogy festAz Európai Bizottság Európai Zöld Megállapodáshoz tartozó intézkedéscsomagjának részletszabályozására nincsenek felkészülve a világszinten vezető, tőkeerős és versenyképes német vállalatok, az átállási időszak ellenére is nehézségektől tartanak. Egyes szakértők szerint a túlzottan ambiciózus német éghajlati és kibocsátáscsökkentési célok elérhetetlenek. Ezek ellenére a német kormány optimista a zöld átállás folyamatával kapcsolatban.
2023. augusztus 17.
Újra kétpólusú lesz a világ? A nagy feltörekvő gazdaságokat tömörítő BRICS-csoport - Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika - a jövő héten tartja 15. állam- és kormányfői csúcstalálkozóját Johannesburgban. Az előzetes résztvevői várakozások szerint közösen megvitatják, hogyan lehetne a Nyugat dominanciáját ellensúlyozni képes szövetséget létrehozni.
2023. augusztus 17.
Szigorítás: bezárja kibocsátásáthelyezés kiskapuját az EU Az Európai Bizottság csütörtökön elfogadta az importáruk karbonintenzitását ellensúlyozó mechanizmusnak (CBAM) átmeneti szakaszára vonatkozó végrehajtási szabályokat, amely idén október 1-jén kezdődik és 2025 végéig tart. A célja, hogy az uniós vállalatoknak ne érje meg harmadik országokba vinni a környezetszennyező termelést.
2023. augusztus 15.
Globális chip-chip csóka, az uniós versenyképesség a tétAz európai chipgyártás felfuttatásának célja nem az, hogy az EU olyan technológiai versenybe szálljon be, amelyet jó eséllyel elveszítene az USA-val, Kínával vagy adott esetben Dél-Koreával szemben, hanem arról, hogy olyan chipeket állítsunk elő, amelyek a legjobban illeszkednek az EU kritikus, nélkülözhetetlen gazdasági ágazataihoz.
2023. augusztus 10.
Uniós pénzek a Nyugat-Balkánon, magyar vállalatok sem maradnak kiAz Európai Unió évtizedek óta számottevő forrást biztosít a balkáni államok számára a felzárkózásra. A támogatások széles skálán mozognak, az infratruktúrális fejlesztésektől egészen a társadalmi kohézió erősítésén át az energiaágazat modernizálásáig. Szerbia és Bosznia-Hercegovina kiemelt jelentőséggel bír mind földrajzi, mind politikai szempontból, így ezen beruházások kerülnek előbb reflektorfénybe. Magyarország számára feladat, hogy ne maradjon ki a beruházásokból.