Search
Close

Bel- és igazságügy

2024. szeptember 10.
Nem mindenki örül: megérkezett a várva várt Draghi-jelentés
Megjelent meg az utóbbi évek legvártabb jelentése – habár az izgalom egyre inkább fokozódott a több hónapos csúszás végett, a Draghi-jelentés fogadása korán sem volt egyöntetűen pozitív. A közel 400 oldalas dokumentum egyfajta tervrajz az EU versenyképesebbé tételére a világ többi régiójával szemben, kiemelve a legkritikusabb területeket és azoknak a helyzetét globális szinten.
2024. július 9.
Alkudozás a bizottsági helyekről az EP-ben
Az Európai Parlamentben megkezdődött a bizottsági vezetői pozíciók elosztása, és a politikai frakciók között máris intenzív tárgyalások folynak. Az Európai Néppárt (EPP) és szocialisták (S&D) dominanciájáért folytatott verseny mellett figyelemre méltó a frissen megalakult Patriots for Europe (PfE) frakció felemelkedése, amely a harmadik legnagyobb csoporttá vált és máris két bizottság vezetésére pályázhat. Az azonban még előfordulhat, hogy a két nagyobb pártcsalád a „cordon sanitaire” mögé szorítja az újonnan alakult frakciót, elzárva őket a bizottságok vezetésétől.
2024. április 9.
EP-választás: magatartási kódexet fogadtak el a kampányra
Az összes európai politikai párt aláírta az Európai Bizottság kezdeményezésére létrejövő magatartási kódexet, ami a júniusi európai parlamenti választások kampányára vonatkozik. A pártok közös célja megelőzni a külföldi beavatkozási kísérleteket és kiszűrni a dezinformációs műveleteket a választási kampány során. A megegyezés “szépséghibája”, hogy a nemzeti pártokra egyáltalán nem vonatkozik, ráadásul az európai pártcsaládok a kódex alapján önmagukat ellenőrzik majd.
2024. március 26.
Használható lesz az e-személyi az egész EU-ban
A Tanács is rábólintott, így 2026-ig bevezetik az európai digitális személyazonosság (eID) új keretrendszerét. Az új rendszer célja annak biztosítása, hogy az emberek és a vállalkozások Európa-szerte biztonságosan, elektronikus úton azonosíthassák és hitelesíthessék magukat. Az elektronikus azonosítás nem lesz kötelező az állampolgároknak, önkéntes alapon opcionális lesz a használata.
2024. február 8.
Az EP-választásig elfogadhatják az új migrációs paktumot
Az uniós tagállamok állandó képviselői (Coreper II) jóváhagyták a Tanács elnöksége és az Európai Parlament között tavaly év végén létrejött ideiglenes megállapodást, amely az EU menekültügyi és migrációs rendszerének reformját célzó, öt kulcsfontosságú jogszabályból álló paktumot alkot. A reformok véglegesítése még ebben a ciklusban nagy valószínűséggel megtörténik, mert az EP áprilisban szavaz róla, sőt az uniós miniszterek akár már március elején elfogadhatják.
2023. szeptember 28.
Uniós migrációs paktum újratöltve, messze még a vége
A napokban valós esély nyílt arra, hogy az Európai Unió tagállamai dűlőre jussanak az új menekültügyi paktummal kapcsolatban. A megállapodás egyik jelentős ellenzője Németország volt, azonban a német fél beadta a derekát, majd ezután Olaszország húzta be a féket. Jelenleg is aktívan folynak a tárgyalások, a magyar álláspont világos és változatlan, Magyarország nem támogatja az illegális migránsok semmiféle szétosztását. Ha létrejön a konszenzus, utána a tagállamoknak közös álláspontra kell jutniuk az Európai Parlamenttel is. A teljes csomag végleges elfogadására várhatóan 2024 áprilisára kerül majd sor.
2023. szeptember 13.
Gyorselemzés: Évértékelő - SOTEU2023
Ursula von der Leyen megtartotta évértékelő beszédét az európai parlamenti képviselők előtt Strasbourgban. Az Európai Bizottság elnöke beszédében kiemelte a testület teljesítette a 2019-ben tett vállalásainak többségét. A legfőbb célok változatlanok lesznek a ciklus utolsó évében: az európai ipar megerősítése, a bővítésére való felkészülés és Ukrajna támogatása. Érdekesség, de nem meglepetés a Kínával szemben történő gazdasági fellépés bejelentése, ahogy az is, hogy az USA lényegében szóba sem került a beszédben. Az értékelőből kitűnik a Bizottság elképzelése, miszerint egy minden eddiginél egységesebb és föderálisabb Európai Unió sokkal inkább képes érdekeinek képviseletére, versenyképességének kivívására, így az európai integráció mélyítésének útján haladnának tovább.
2023. szeptember 7.
Elvenné a médiafelügyelet hatáskörét a tagállamoktól az EP
Az Európai Parlament uniós szinten szabályozná a médiát egy új jogszabállyal. Új felügyelet szervet terveznek létrehozni, emellett egységes átláthatósági szabályokat is bevezetnének. Több tagállam felemelte a hangját a kezdeményezés ellen, mert szerintük csak egy újabb nemzeti hatáskört emelne el az EP.
2023. augusztus 8.
Vízum az EU-ba, most talán sikerül bevezetni
Többszöri halasztást követően, a tervek szerint, jövő év elejétől életbe lép az Európai Utasinformációs és Engedélyezési Rendszer (ETIAS). Jelenleg 63 ország állampolgárai vízummentesen beléphetnek az Európai Unióba, azonban változik a helyzet, ugyanis előzetes online ellenőrzést és adminisztrációs díjat vezetnek be velük szemben.