Migráció: Brüsszel új partnerekre támaszkodna
Stratégiai partnerségek a migráció visszaszorításáért
Az Európai Unió a közel-keleti és észak-afrikai országokkal való együttműködésben látja a megoldást a növekvő illegális migrációs nyomás kezelésére. A most előkészítés alatt álló Jordániával kötendő megállapodás célja a szorosabb határellenőrzés és a menekültellátás támogatása, miközben gazdasági és energetikai projektek is hangsúlyos szerepet kapnak. Jordánia már évek óta jelentős terhet visel a több mint egymillió szíriai menekült ellátása miatt, így a megállapodás gazdasági könnyítéseket és stabilitást jelenthet az országnak.
Marokkóval párhuzamosan egy hasonló léptékű megállapodás körvonalazódik. Az ország, amely fontos tranzitországnak számít az Európa felé irányuló migrációban, már 2014 és 2022 között több mint 2,1 milliárd eurós uniós támogatásban részesült. Az új partnerség célja tovább szigorítani a migránsútvonalakat, és megakadályozni az embercsempész-hálózatok működését.
Kritikák
Az EU legutóbbi, Tunéziával és Egyiptommal kötött megállapodásai éles kritikákat váltottak ki az emberi jogi szervezetek részéről. Tunéziában az ellenzék és a civil társadalom elleni fellépés, valamint a migránsok jogainak megsértése komoly nemzetközi felháborodást keltett. Egyiptomban pedig Abdel Fattah al-Sisi elnök autoriter politikája vetett árnyékot az együttműködésre. Az Európai Bizottság ugyanakkor azzal érvelt, hogy a megállapodások szükségesek voltak a régió gazdasági összeomlásának elkerülése érdekében.
Az EU geopolitikai szerepének növelése
Az új migrációs partnerségek nem csupán a határellenőrzés megerősítéséről szólnak: az EU célja a régióban betöltött gazdasági és politikai szerepének növelése. Az Európai Bizottság szerint a cél az, hogy az EU ne csupán pénzügyi donor legyen, hanem meghatározó geopolitikai szereplővé váljon a Mediterrán, a Közel-Kelet és Afrika országaiban.
A tervezett megállapodások gazdasági együttműködést, energetikai fejlesztéseket és kereskedelmi kapcsolatok bővítését is magukban foglalják, amelyek mindkét fél számára kölcsönös előnyökkel járhatnak. Marokkó és Jordánia stratégiai fontosságú partnerek az EU számára, mivel stabilitásuk kulcsfontosságú az észak-afrikai és közel-keleti migrációs folyamatok ellenőrzésében.
Dubravka Šuica, az Európai Bizottság alelnöke kijelentette: „Ha nem mi lépünk, más fog. Nem engedhetjük meg magunknak, hogy ne vegyünk részt ezekben a folyamatokban.” Az EU ezzel a stratégiával igyekszik megakadályozni, hogy a migráció kérdése belpolitikai feszültségeket okozzon, miközben megerősíti gazdasági pozícióját a mediterrán régióban.