2024. november 19.
Ezer nap háború: Ukrajna és a globális feszültségek új szintjeEzer napja tart Európa legnagyobb konfliktusa a második világháború óta, és a harcok új szakaszba léptek. Ukrajna először vetett be amerikai rakétákat orosz területek ellen, miközben az Egyesült Államokban közelgő politikai változások – Donald Trump visszatérése az elnöki hivatalba – alapjaiban rajzolhatják újra a háború kimenetelét és a nemzetközi viszonyokat. Az amerikai rakéták alkalmazása, az orosz atomdoktrína módosítása és a kritikus globális infrastruktúra elleni fenyegetések új szintre emelik a feszültséget.
2024. november 14.
Az EU-Izrael párbeszéd felfüggesztését szorgalmazza a leköszönő Josep BorrellAz Izrael-ellenes megnyilvánulásairól elhíresült Borell előterjesztése az utolsó próbálkozása lehet a biztosnak, hogy komoly változást eszközöljön az EU és Izrael kapcsolatába. Ehhez azonban láthatólag a többi EU-s tagállamnak is lesz egy-két szava.
2024. november 12.
Budapesti Nyilatkozat: Az EU Versenyképességi Stratégiája a JövőreTrump győzelmének árnyékában megszületett az EU válasza az egyre inkább gyarapodó kihívásokra: a Budapesten tartott Európai Politikai Közösség csúcsán jóváhagyták az úgynevezett „New European Competitiveness Deal” nevű megállapodást, amely új, átfogó jövőképet fogalmaz meg, kitűzve célul a blokk versenyképességének, innovációs kapacitásának és ellenállóképességének a növelését a gyors technológiai változások, geopolitikai átalakulások és az energiaválság közepette. A nyilatkozat 2025-re, 2030-ra és 2050-re konkrét mérföldköveket tűz ki, amelyek az adminisztratív terhek csökkentésére, az egységes piac előmozdítására, valamint az EU kutatási, energetikai és védelmi pozíciójának globális élmezőnybe emelésére irányulnak.
2024. október 23.
Moldova döntött: hogyan tovább?Moldova hosszú ideje küzd az EU-hoz való közeledés és az orosz befolyás közötti egyensúly megtalálásával. A 2024. októberi népszavazás szoros eredménye, amelyben 50,46%-os többség szavazott az EU-tagság alkotmányba foglalása mellett, rámutatott az ország mély megosztottságára. Miközben Maia Sandu elnök a demokratikus reformokra és az orosz energiafüggőség felszámolására törekszik, Oroszország destabilizáló befolyása továbbra is erőteljesen érvényesül, különösen vidéki területeken és a Dnyeszteren túli régióban. Bár az első megmérettetéskor oroszbarát riválisánál kétszer több szavazatot kapott, az elnöki székben csak a november 3-i második forduló után dőlhet hátra Maia Sandu.
2024. október 23.
Az EU jóváhagyta Ukrajnának nyújtandó 35 milliárd eurós hiteltAz Európai Parlament 518 szavazattal elfogadta azt a pénzügyi támogatást, amely akár 35 milliárd eurós hitelt biztosít Ukrajnának, az orosz központi bank befagyasztott eszközeiből származó bevételek felhasználásával. A kölcsön célja, hogy segítsen Ukrajnának megbirkózni az orosz agresszió okozta károkkal és támogassa a gazdaság talpra állítását.
2024. október 18.
EU-csúcs: Ukrajna, Közel-Kelet és a migráció volt fókuszbanAz uniós állam- és kormányfők brüsszeli találkozóján három fő téma volt napirenden: Ukrajna helyzete, a közel-keleti válság és a migrációs kihívások. Bár Volodimir Zelenszkij figyelmeztetett az észak-koreai katonák Ukrajnába történő bevetésére, a vezetők a nap folyamán inkább a közel-keleti konfliktusra összpontosítottak és a migrációs paktum létrejötte ellenére új érveket sorakoztattak fel a hosszú évek óta tartó vitában.
2024. október 8.
Az EU új szankciós keretrendszert vezet be Oroszország ellenAz Európai Unió Tanácsa elfogadta Oroszország destabilizáló tevékenységei ellen irányuló új szankciós keretrendszert, amely lehetőséget biztosít arra, hogy célzott korlátozó intézkedésekkel sújtsa azokat a személyeket és szervezeteket, akik vagy amelyek részt vesznek az Európai Unió és tagállamai alapvető értékeinek, biztonságának, függetlenségének és integritásának aláásásában. Az új szabályozás azon hibrid fenyegetésekre is kiterjed, amelyek káros hatással lehetnek nemzetközi szervezetekre és harmadik országokra.
2024. szeptember 24.
Nemzetközi összefogás a kínai nyersanyagfüggőség ellenAz Egyesült Államok hétfőn bejelentette, hogy szövetségeseivel közösen nyersanyag-biztonsági finanszírozási hálózatot hoz létre, ami a legújabb lépés a Kína globális dominanciájának megállítására a kritikus ásványkincsek terén. A közös pénzügyi hálózat „az együttműködés megerősítésére, az információcsere és a társfinanszírozás előmozdítására” szolgál majd az indo-csendes-óceáni és európai nemzetek intézményei között.
2024. szeptember 17.
A kihívó: Friedrich MerzFriedrich Merz, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) vezetője bejelentette, hogy kancellárjelöltként indul a következő évi választásokon. Döntése nemcsak Németország, hanem az egész Európai Unió számára is meghatározó lehet. A CDU/CSU hiába vezeti toronymagasan a közvélemény-kutatásokat a választások még odébb vannak, ráadásul a jelen állás szerint komplikált koalíciós tárgyalások következhetnek egy év múlva.
2024. augusztus 27.
Washington 400, az orosz háborút elősegítő entitást szankcionál – köztük kettő magyarországitAz Egyesült Államok újabb szankciókkal sújtott több mint 400 szervezetet és magánszemélyt, amelyek az oroszországi háborús erőfeszítések támogatásában játszanak szerepet. Ezek az intézkedések főként azokra a vállalatokra irányulnak, amelyek segítik Moszkvát a nyugati szankciók kijátszásában és az orosz hadigépezet fenntartásában.