Search
Close

Külügyek

2024. április 18.
Utolsó EU-csúcs a választás előtt
A rendkívüli csúcson a külpolitikai témák mellett az EU versenyképességéről tanácskoztak az uniós állam- és kormányfők. A kétnapos ülés során a külpolitikai kérdésekben egyetértettek, azonban a belső reform javaslatokkal kapcsolatban élesen eltértek az álláspontok, így nem lettek konkrét eredmények. A levegőben már érezhető volt, hogy minden vezető kampányüzemódra kapcsolt.
2024. április 16.
Újabb javaslatcsomag az EU versenyképességének növelésére
Enrico Letta, volt olasz miniszterelnök csütörtökön mutatja majd be az uniós állam- és kormányfőknek az új jelentést Brüsszelben, ami az EU versenyképességének megőrzésére és növelésére törekvő javaslatokat tartalmaz. Jacques Delors Intézet elnöke szerint az Európai Uniót a gazdasági hanyatlás veszélye fenyegeti, ha nem integrálja pénzügyi, energetikai és távközlési piacait. Az előzetesen nyilvánosságra kerültek alapján több szakértő átfogónak, illetve helyenként radikálisnak értékelte a javaslatcsomagot, amelynek végső megoldási javaslata az európai integráció fokozása.
2024. március 19.
Csehország szankciót vetne ki az orosz gabonára
Marek Výborný mezőgazdasági miniszter kijelentette, hogy Csehország javasolni fogja az Európai Tanács e heti ülésén, hogy tiltsák be az orosz és fehérorosz gabona behozatalát az Európai Unióba.
2024. március 7.
EP-szakbizottság: egy évvel meghosszabbítanák az ukrán vámmentességet
Az Európai Parlament Nemzetközi Kereskedelmi Bizottsága támogatta az érvényben lévő kereskedelmi liberalizációs intézkedések meghosszabbítását Ukrajna és Moldova esetében. Amennyiben az EP plenáris ülésén és a Tanácsban is megszavazzák a javaslatot, még 2025 nyaráig vám nélkül hozhatják be az ukrán és moldáv árukat az uniós piacra. Azonban az Európai Bizottság felléphet majd az importtal szemben, ha az piaci zavarokat okoz.
2024. február 27.
Politikai instabilitás Montenegróban
Jakov Milatović államfő februárban kilépett az Európa Most (PES) pártból, amely párt az elmúlt közel két év alatt a legnagyobb politikai erővé lépett elő az országban. Kilépését parlamenti képviselők PES-ből való távozása is követte, mellyel párhuzamosan az igazságügyi minisztert is felmentették. A kormánykoalíció ugyan még többségben van a parlamentben, a PES-en belüli feszültségek eszkalálódása az instabilitás felé mutat.
2024. február 15.
Épül az EU közös védelmi ipara
Franciaország, Lengyelország és Németország közös erőfeszítéssel szeretné elérni Európa védelmi képességeinek megerősítését. Ursula von der Leyen is hasonló módon gondolkodik, ha újabb öt évre elnyeri a Bizottság elnöki tisztségét, akkor létrehozza a védelmi biztosi pozíciót. Sőt, az új tisztségre már jelöltek is vannak.
2024. február 1.
Brüsszeli helyzet: égő szalmabálák között kötött megállapodás
Rendkívüli uniós csúcstalálkozót tartottak csütörtökön Brüsszelben, ahol megállapodás született Ukrajna négyéves finanszírozásáról. Mire megy pontosan majd a pénz, ki fogja a folyósítást felülvizsgálni, milyen feltételekkel kapja Ukrajna? Mindeközben lángokban állt a Luxemburg tér, nem egy átlagos napon vagyunk túl! Mutatjuk, mi történt!
2024. január 11.
Közös uniós művelet jöhet a Közel-Keleten
Az Európai Unió fontolgatja, hogy új haditengerészeti műveletet indít a Vörös-tengeren a kereskedelmi hajózás biztonságának helyreállítása érdekében. A jemeni húszik az Egyesült Államok figyelmeztetése és jelenléte ellenére továbbra is támadják a kereskedelmi hajókat a globálisan is kritikus fontosságú vízi úton. Az uniós tagállamok ezen a héten vitatják meg a lehetőségeket. Sőt, az uniós külügyminiszterek január 22-i brüsszeli találkozóján véglegesíthetik is a terveket.
2024. január 2.
Mit kínál a belga elnökség digitális agendája?
Az EU soros elnökségét betöltő Belgium digitális jogalkotási erőfeszítéseinek célja, hogy fenntartható, innovatív ökoszisztémát hozzon létre a polgárok és a vállalkozások számára. Belgium meggyőződése, hogy az EU-nak egyenlő versenyfeltételeket kell biztosítania a vállalkozások, különösen a kkv-k számára, lehetővé téve számukra, hogy tisztességesen versenyezzenek mind Európán belül, mind pedig a globális színtéren, ezáltal megteremtve a „nyílt stratégiai autonómiát”.
2023. december 21.
Katonai milícia borítaná fel a globális kereskedelmet
Újabb tényező jelent meg, amely felhajtó hatással bírhat az európai árak növekedésére, ugyanis a jemeni húti milícia tevékenységéből kifolyólag számottevő biztonsági kockázattal jár a teherhajózás számára a Vörös-tenger déli részén, valamint az Ádeni-öböl mentén történő közlekedés. Ezen az egész kialakult helyzeten bonyolít, hogy a jemeni húti mozgalom a térségben működő egyik iráni proxy. Irán hathatós segítségével tesz szert jelentős képességekre a katonai milícia. A nyugati államok egy része amerikai vezetéssel már kifejezte aggodalmát és több ország bevonásával egy katonai művelet keretében kész visszaállítani az említett tengeri térség biztonságát.