Korlátozott tűzszünet jöhet Ukrajnában
Energia-infrastruktúra a megállapodás középpontjában
Oroszország és Ukrajna közötti konfliktus során az energia-infrastruktúra kiemelt célponttá vált. Oroszország nagyszabású légitámadásokat hajtott végre ukrán energetikai létesítmények ellen, ami jelentős áramkimaradásokat és humanitárius válságot eredményezett. Ezek a támadások súlyosan károsították Ukrajna energiatermelő kapacitásait, beleértve a Zaporizzsjai atomerőművet is, amely Európa legnagyobb ilyen létesítménye.
Az Egyesült Államok közvetítésével létrejött megállapodás értelmében Oroszország vállalta, hogy 30 napos tűzszünetet tart az ukrán energia-infrastruktúra elleni támadásokban. Ez a lépés lehetőséget ad Ukrajnának az energiaellátás helyreállítására és a további károk megelőzésére. Ugyanakkor a megállapodás számos feltételt és követelést tartalmaz, amelyek teljesítése kihívást jelenthet a felek számára.
Tengeri tűzszünet és hadifogolycsere: a tárgyalások következő lépései
A megállapodás részeként Oroszország és az Egyesült Államok technikai tárgyalásokat kezdenek a Fekete-tengeren történő biztonságos hajózás biztosításáról. Ez különösen fontos Ukrajna számára, mivel a tengeri útvonalak létfontosságúak az ország gazdasági és katonai ellátása szempontjából. A tengeri tűzszünet részleteinek kidolgozása azonban további tárgyalásokat igényel. Emellett a felek megállapodtak 175-175 hadifogoly cseréjében, valamint Oroszország ígéretet tett 23 súlyosan sebesült ukrán katona szabadon bocsátására.
Az EU tovább tárgyal Ukrajna még erőteljesebb katonai támogatásáról
Bár a Trump adminisztráció már Európa feje felett elkezdett Moszkvával egyeztetni, az EU vezetői ennek következtében még inkább érzik annak szükségességét, hogy anyagi támogatással biztosítsák Ukrajna önvédelmi képességeit, akár Washington nélkül is. Az Európai Unió tagállamai jelenleg egy új, több milliárd eurós katonai segélycsomag részletein dolgoznak Ukrajna támogatására, azonban a részvétel és a hozzájárulások kiszámítása körüli nézeteltérések akadályozzák a megállapodást.
A legutóbbi tervezet szerint 20-40 milliárd euró értékű katonai támogatást mozgósítanának Ukrajna számára az idei évben, amelyből 5 milliárd eurót 2 millió nagykaliberű tüzérségi lövedék beszerzésére fordítanának, valamint légvédelmi rendszerekre, rakétákra, drónokra és vadászgépekre is költenének. A tárgyalások során felmerült, hogy a hozzájárulásokat a bruttó nemzeti jövedelem alapján határozzák meg, biztosítva ezzel a tagállamok gazdasági súlyának megfelelő részvételt. Azonban néhány ország, köztük Magyarország és Szlovákia, ellenzi a közös finanszírozást, míg mások, például Franciaország, Olaszország és Spanyolország, vonakodnak a nagyobb hozzájárulástól.