Első lépés a béke felé? – A 30 napos ukrán tűzszünet és Trump kereskedelmi háborúja
Tűzszünet vagy csapda? – Az ukrán megállapodás kockázatai
Az Egyesült Államok által javasolt 30 napos tűzszünet lehetőséget kínálhat arra, hogy meginduljanak a hosszú távú béketárgyalások, de egyben potenciális csapda is lehet Ukrajna számára. Ezenkívül a felek megállapodtak abban, hogy felgyorsítják egy átfogó megállapodás megkötését Ukrajna kritikus ásványi erőforrásainak fejlesztéséről.
Ukrajna számára az USA visszaállítja a katonai és hírszerzési támogatást, amelyet Trump elnöksége alatt először befagyasztott. A megállapodás feltétele a kölcsönös végrehajtás, vagyis Moszkvának is be kell tartania a tűzszünetet, illetve Kijevnek biztosítékokat kell kapnia arra, hogy az orosz haderő nem fogja felhasználni a fegyvernyugvást utánpótlás biztosítására és új offenzívák előkészítésére.
A legnagyobb kérdés azonban az, hogy milyen területi engedményeket követel Moszkva a tartós békéért. Az USA kész lehet engedményeket tenni Oroszország számára egy hosszabb tűzszünet érdekében. Kijev és Európa számára viszont minden ilyen alku komoly stratégiai visszalépés lenne, amely megerősítheti Moszkva pozícióit.
Trump vámháborúja: új konfliktus Észak-Amerikában?
Miközben a világ figyelme az ukrán tűzszünetre összpontosul, Donald Trump gazdasági fronton is újabb konfliktusokat generál. Az amerikai elnök bejelentette, hogy 25%-ról 50%-ra emeli a kanadai acél- és alumíniumimport vámját, válaszul Ontario tartomány azon döntésére, amely 25%-os illetéket vetett ki az amerikai áramimportra. A piacok negatívan reagáltak, a S&P 500 index esett, az európai és ázsiai piacok pedig szintén bizonytalanságot mutattak. Trump tovább fokozhatja a helyzetet azzal, hogy további vámokat helyez kilátásba a kanadai autóiparra.
Trump egyre nyíltabban hangoztatja, hogy Kanadát az USA „51. államává” kellene tenni, ami nemcsak gazdasági, hanem diplomáciai provokációként is értelmezhető. A kanadai kormány erőteljesen reagált, és kijelentette, hogy nem fog meghátrálni az amerikai nyomás előtt, ami újabb kereskedelmi konfliktushoz vezethet Észak-Amerikában.
A globális hatások
A jelenlegi események nem elszigetelten zajlanak, hanem egy tágabb geopolitikai átalakulás részét képezik. Az ukrán tűzszünet bizonytalan alapokon nyugszik. Ha Trump nyomására az USA engedményeket tesz Oroszországnak, az megbonthatja a Nyugat egységét és Európát kiszolgáltatottabbá teszi az esetleges jövőbeli orosz agressziókkal szemben. A vámháború alááshatja az amerikai szövetségesi rendszert. Kanada után más országok, köztük az Európai Unió is ellenlépéseket tehet, ami további globális gazdasági instabilitáshoz vezethet.
Miközben a világ figyelme az ukrán tűzszünetre és a moszkvai tárgyalásokra összpontosul, a globális gazdasági feszültségek is egyre nőnek. A következő hónapokban kulcsfontosságú lesz, hogy az USA és szövetségesei milyen stratégiát választanak – engedmények vagy keményvonalas ellenállás az orosz és amerikai gazdasági nyomásgyakorlással szemben.