Davos: Európa új irányt keres Trump árnyékában
Von der Leyen: „Európának változnia kell”
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, megnyitóbeszédében szintén az európai önállóság és megerősödés fontosságáról beszélt. Bár Trump nevét egyszer sem említette, beszédében egyértelműen érzékeltette az „America First” politika kihívásait és az európai kereskedelmi kapcsolatok jelentőségét. Felidézte, hogy az EU kereskedelmi volumene 1,5 billió eurót tesz ki, amely a világkereskedelem 30 százalékát jelenti. „Európa értékei nem változnak” – hangsúlyozta.
Von der Leyen külön kitért a klímaváltozás elleni küzdelem fontosságára is, amelyet a következő évek egyik legfontosabb kihívásának nevezett. Miután Trump kiléptette az Egyesült Államokat a Párizsi Klímaegyezményből, von der Leyen leszögezte: „Európa elkötelezett marad a globális felmelegedés megállítása mellett.”
A klímavédelem hangsúlyát a fórumon az aktivisták is kiemelték. A fő kongresszusi központban egy hatalmas transzparenst függesztettek ki, amelyen ez állt: „Adóztassuk meg a szupergazdagokat! Alakítsunk ki igazságos és zöld jövőt!” Von der Leyen beszédében megerősítette: „A világ energiaátalakulása megállíthatatlan.”
Scholz: „Megfontoltságra van szükség”
Olaf Scholz német kancellár óva intette Európát attól, hogy túlreagálja az amerikai politika minden változását. „Nem minden washingtoni sajtótájékoztató vagy Twitter-bejegyzés érdemel azonnali, heves európai reakciót” – mondta. Scholz szerint Európa gazdasági ereje és 450 millió lakosa elegendő alapot nyújt a kontinens önállóságához. „Mi, európaiak, belülről kell, hogy megerősödjünk” – fogalmazott.
Zelenszkij: Európa egységéért és önállóságáért
A fórum egyik legnagyobb érdeklődéssel várt felszólalója Volodimir Zelenszkij ukrán elnök volt, aki beszédében Európát szólította meg. „Európa számára létfontosságú, hogy megőrizze egységét, és önálló, erős szereplőként jelenjen meg a világ színpadán” – hangsúlyozta. Szerinte Európának nemcsak relevánsnak, hanem életképesnek és erősnek kell maradnia.
Zelenszkij kiemelte, hogy az orosz invázió kezdete óta eltelt csaknem három év világosan rávilágított a biztonság és védelem kiemelt fontosságára. Szerinte az európai államoknak szükséges források akár a GDP 5 százalékát is elkölteinük a szektorban, ha ennyire van szükség az európai védelmi képességek megerősítéséhez.
Egyúttal felhívta a figyelmet arra, hogy az Egyesült Államok szövetségesei gyakran azon aggódnak, vajon Amerika hű marad-e hozzájuk. „De vajon Amerikában bárki is aggódik azon, hogy Európa egyszer elfordulhat az USA-tól? Nem, senki” – mondta Zelenszkij. Hozzátette: Európa nem engedheti meg magának, hogy a szövetségesei számára másod- vagy harmadrangú legyen. Ha ez megtörténne, „a világ Európa nélkül haladna tovább – ez pedig nem lenne kedvező a kontinens számára.”
Mindenki Trumpra vár
Trump elnökké válása érezhetően dominálta a davosi Világgazdasági Fórumot, mindenki kiemelt figyelemmel követi az új adminisztráció lépéseit. Miközben Európa vezetői a kontinens erősítésén dolgoznak, a fórum rávilágított az amerikai politika és Trump egyéni stratégiájának folyamatos globális hatásaira.