Rearm Europe: Az EU hadigazdasági fordulata Trump nyomására
Az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump döntése nyomán, amely felfüggeszti Ukrajna katonai támogatását, az Európai Unió történelmi lépésre szánta el magát. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke kedden bemutatta a „Rearm Europe” nevű, ötpontos védelmi tervet, amely akár 800 milliárd eurót is mozgósíthat az európai hadipar fejlesztésére és az unió védelmi képességeinek megerősítésére.
„Egy újrafegyverkezési korszakban élünk” – fogalmazott von der Leyen, hangsúlyozva, hogy a kontinens biztonsága már nem csupán fenyegetett, hanem azonnali cselekvést követel meg. „A kérdés ma már nem az, hogy fenyegetve vagyunk-e, hanem az, hogy képesek vagyunk-e elég gyorsan és elég bátran cselekedni” – tette hozzá.
Stabilitási szabályok félretéve
A „Rearm Europe” első lépése az EU Stabilitási és Növekedési Paktumának felfüggesztését javasolja a védelmi kiadások érdekében. Ez lehetővé tenné, hogy a tagállamok anélkül növelhessék katonai költségvetésüket, hogy emiatt túlzottdeficit-eljárás indulna ellenük.
A második pillér 150 milliárd eurós közös hitelprogramot hozna létre, amely légvédelemre, drónokra, kibervédelemre és katonai mobilitásra koncentrálna. Harmadik pontként a kohéziós alapok védelmi célú felhasználásának bővítése szerepel, míg a negyedik és ötödik elemek a magántőke mozgósítására irányulnak, többek között az Európai Beruházási Bank (EIB) bevonásával.
Az Európai Beruházási Bank hadigazdaság felé fordul
Az EIB mindeközben saját történetének egyik legnagyobb irányváltását készíti elő. A Bank a jövőben korlátlan hiteleket nyújtana a hadiipar számára – igaz, továbbra is kizárva a halálos fegyverek és lőszerek finanszírozását. A tervek szerint az eddigi 8 milliárd eurós keretet felváltaná egy állandó, évi célkitűzésekkel meghatározott védelmi finanszírozási program.
Nadia Calviño, az EIB elnöke hangsúlyozta: a cél az, hogy a védelem ugyanolyan prioritássá váljon, mint a fenntarthatóság vagy a kohézió. Ezzel üzenetet küldenének a kereskedelmi bankok felé is: a hadiipar finanszírozása nemcsak elfogadható, hanem támogatandó tevékenység az új európai biztonsági helyzetben.
„Találkozót hívok össze a nemzeti fejlesztési bankokkal, hogy összehangoljuk, miként szabadíthatunk fel további forrásokat” – közölte Calviño, utalva arra, hogy az európai közpénzügyi intézmények teljes mozgásterét kiaknázni kívánják a hadipar fellendítésére.
Trump nyomása gyorsítja Európát
A lépések hátterében Donald Trump Ukrajna-támogatásának leállítása és az ezzel párhuzamos amerikai béketárgyalási kezdeményezés áll, amely aggodalmat váltott ki Brüsszelben. Az EU vezetői a csütörtöki rendkívüli csúcstalálkozón döntenek a „Rearm Europe” program konkrét elemeiről.
A gyors cselekvés nemcsak katonai, hanem politikai érdek is. Az amerikai adminisztráció egyre kevésbé partnerként, inkább riválisként kezeli az EU-t – Trump legutóbbi kijelentése szerint „az EU azért jött létre, hogy átvágja az Egyesült Államokat”.