Search
Close

A német választások utóhatásai: merre tart Európa?

Brüsszel, 2025. február 25.
A németországi szövetségi választások eredményei érdemben formálhatják Európa politikai jövőjét, különösen a transzatlanti kapcsolatok, a migrációs politika és az energiabiztonság területén. Friedrich Merz, a kereszténydemokrata CDU vezetője a választások egyértelmű győztese, aki a következő hetekben a szociáldemokrata SPD-vel próbál kormányt alakítani. Ez a koalíció váratlan, de pragmatikus lépés lehet egy stabilabb politikai irány kijelölésére, amely egyben gátat vethet a radikális jobboldali Alternatíva Németországnak (AfD), amely jelentősen megerősödött a választások során.

Transzatlanti kapcsolatok és Európa biztonsága

Merz hangsúlyozta, hogy Európának fel kell készülnie arra az eshetőségre, hogy az Egyesült Államok visszavonulhat a kontinens biztonságának garantálásától. Andrzej Duda lengyel elnök azonnal reagált Merz kijelentéseire, kijelentve, hogy amennyiben Németország nem tart igényt az amerikai csapatokra, Lengyelország kész bármilyen katonai együttműködés átvételére az USA-val.

A NATO jövője szempontjából is kulcsfontosságú a német politikai változás. Merz támogatását fejezte ki Ukrajna felé, jelezve, hogy Berlin szorosabb katonai és gazdasági együttműködésre törekszik Kijevvel. Ez új lendületet adhat az EU védelmi politikájának, különösen az orosz-ukrán konfliktus fényében.

Migrációs kihívások és a munkaerőpiac

A migrációs politika szintén kulcsfontosságú kérdés Merz programjában. A CDU a szigorúbb határellenőrzés és a gyorsabb kitoloncolások mellett áll ki, amelyre a kereszténydemokraták az AfD erősödése miatt is nagyobb hangsúlyt fektetnek. Ez azonban feszültséget szülhet a német munkaerőpiacon, ahol az egészségügyi és műszaki szektor egyre inkább külföldi szakemberekre támaszkodik. A kórházi szektor közel 15%-a már most is bevándorlókból áll, és egy szigorútó migrációs politika súlyos munkaerőhiányt eredményezhet.

Energiaügyek és a nukleáris viták

A német energia- és iparpolitika is átalakulhat Merz kancellársága alatt. Míg Angela Merkel vezette kormány zárta be az ország nukleáris erőműveit, Merz a franciaországi SMR (kis moduláris reaktorok) technológiával folytatott együttműködést szorgalmazza. Ez az Európai Unió nukleáris politikájában is fordulatot hozhat, hiszen Németország eddig a nukleáris energia egyik legfőbb ellenzője volt az EU-ban.

Politikai stabilitás vagy megosztottság?

A következő hónapok kulcsfontosságúak lesznek Európa és Németország szempontjából egyaránt. A NATO jövője, az EU védelmi stratégiája, a migrációs politika és az energiabiztonság mind olyan területek, amelyekben Merz kormánya meghatározó döntéseket hozhat.