Évente 470 milliárd euró többletet ígér Ursula von der Leyen
Ursula von der Leyen elismerte, hogy a válságok megviselték az Európai Uniót. Az Európai Bizottság elnöke beszédében hangsúlyozta, hogy a következő években az EU egyik legfőbb célja a versenyképesség növelése kell legyen. Emiatt kérték fel Enrico Letta, volt olasz miniszterelnököt egy jelentéstervezet elkészítésére, amiben megpróbálta számba venni az EU lehetőségeit, ha a globális versenyben vissza szeretné szerezni a pozícióit. Ursula von der Leyen pozitívumként említette, habár az elmúlt évek válságai rossz hatással voltak az uniós gazdaságokra, mégsem történtek államcsődök vagy piaci összeomlások. A legnagyobb problémának azt tüntette fel, hogy míg az elmúlt évtizedben Európa munkatermelékenysége évente mindössze 0,8%-kal nőtt, addig az Egyesült Államokban ez az arány 1,1 százalék volt.
Ursula von der Leyen négy prioritása a következő évekre
Az elnökasszony kifejtette, Európa versenyképességét a pénzügyek, az energiaköltségek, a munkaerő- és készséghiány, valamint a kereskedelem határozzák meg, így ezen területekre kell a legnagyobb figyelmet fordítani.
A pénzügyek területén kitért a Bizottság elnöke arra, hogy az elmúlt években példátlanul sok állami beruházást indítottak el vagy hagytak jóvá, példaként említette a Next GenerationEU programot. Ebből adódóan kijelenthető, hogy ez a hatalmas összeg tovább már csak korlátozottan vagy egyáltalán nem növelhető. Ezen okok miatt - ami kiderül a Letta-jelentésből is – a következő években a piacról vonna be többletforrásokat az EU a tőkepiaci unió kiteljesítésével.
Ursula von der Leyen szerint – az újabb uniós jogkörök bővítésével, avagy “még több EU-val" - évente 470 milliárd eurót lehetne az európai versenyképesség ösztönzésére fordítani. A kérdéskörben az Európai Bizottság három területen kíván előre lépni:
-
a nemzeti szabályok harmonizálása olyan témákban, mint pl. fizetésképtelenség;
-
uniós megtakarítási termékek bevezetése lakossági befektetők számára;
-
megerősítenék a legfontosabb piaci szereplők felügyeletét.
A politikus második prioritása az energiaköltségek csökkentése. Várakozásai szerint a következő időszakban megvalósulnak az egy-két éve tartó LNG beruházások, aminek nyomán túlkínálat alakulhat ki a gázpiacon, így természetszerűleg mérsékelve az árakat.
A munkaerő- és készséghiány megoldására a munkanélküliek, kiemelten a fiatalok képzését vizionálta. Annak ellenére tartotta fontosnak kiemelni a témát, hogy a beszéde elején örömmel tájékoztatta a jelenlévőket jelenleg a legalacsonyabb az európai munkanélküliség, hiszen hat százalék alatt van.
Utolsó pontként kiemelte, a kereskedelem fontosságát. Felhívta a figyelmet, hogy a következő évtizedben a gazdasági növekedés 90%-a az Európai Unión kívüli régiókban fog bekövetkezni. Ha elfogadjuk az Európai Bizottság kalkulációját, akkor nehezen elképzelhető, hogy az európai versenyképesség jelentősen felzárkózhatna.
Politikai beszédként értékelve
Ursula von der Leyen bemutatta a legfontosabb elképzeléseit a jövő Európai Uniójáról, ami a gyakorlati megvalósításban egyre több nemzeti hatáskör uniós szintre emelését szorgalmazza a versenyképesség érdekében. A jelenlegi bizottsági elnöknek - mivel az Európai Néppárt sikere borítékolható a választásokon - elsősorban az uniós állam- és kormányfőket kell meggyőznie arról, hogy ő a legalkalmasabb ember a posztra a következő ciklusra. A beszédében megfogalmazott konkrétumok megvalósulásának első lépése, hogy ismételten megválasszák idén nyáron a testület élére.
Ezzel párhuzamosan teljesen nyilvánvaló bárki is fogja vezetni az Európai Bizottságot, megoldási javaslatokat kell majd keresnie Európa versenyképesebbé tételére.