Újabb egy milliárd euró a migráció megfékezésére
Egy hónappal ezelőtt kérte Ciprus az EU segítségét
A ciprusi elnök és a libanoni kormányfő egy hónappal ezelőtt tárgyalásaik után felszólították az Európai Uniót, hogy vizsgálja felül a Szíriával kapcsolatos politikáját, és adjon több pénzt az onnan kiinduló migráció kezelésére. A felhívás ellenére az EU nem a szír helyzetre reagált közvetlenül, hanem közvetett módon próbálja feltartóztatni az illegális bevándorlókat.
A nicosiai kormány ezenkívül a közelmúltban már többször hangsúlyozta, hogy a sziget déli részére érkező migránsok már öt százalékát teszik ki az ott élő mintegy 915 ezer fős lakosságnak, ezért több pénzre és politikai támogatásra van szükség Brüsszeltől a kialakult helyzet kezelésére.
A libanoni helyzet
Libanon gazdasága 2019-ben kezdett szétesni a pazarló kiadások és a korrupció évtizedei után. Az uralkodó elit érdekei azonban megakasztották a pénzügyi reformokat, amelyek lehetővé tennék Libanon számára, hogy hozzáférjen a Nemzetközi Valutaalap 3 milliárd dolláros segélycsomagjához.
Mivel a válságot hagyták elmélyülni, a libanoniak többsége nem jutott hozzá banki megtakarításaihoz, a helyi valuta összeomlott, és az állami intézmények - az iskoláktól a hadseregig - nehezen tudtak tovább működni.
Ezzel párhuzamosan Libanonban megnőtt a partjairól Európába induló migránscsónakok száma - a szakértők szerint a közeli Ciprus és egyre inkább Olaszország is a fő célpontok közé tartozik. Általánosságban a fedélzeten egyaránt vannak szíriaiak és libanoniak is. Mivel körülbelül 210 000 palesztin és 1,5 millió szíriai menekült tartózkodik Libanonban, aggodalomra ad okot, hogy a regionális instabilitás újabb migrációs hullámot indíthat el Európa felé.
A libanoni miniszterelnök csütörtökön azt mondta, hogy a menekültek tovább terhelik Libanon romokban heverő gazdaságát, és hogy Szíria nagy része már elég biztonságos ahhoz, hogy visszatérjenek hazájukba.
Az ENSZ szerint azonban Szíria még mindig túl veszélyes ahhoz, hogy a lakóhelyüket elhagyni kényszerült állampolgárok visszatérjenek. Tavaly a szíriai menekülteket még mindig letartóztatták vagy besorozták, amikor a libanoni hatóságok erőszakkal visszaküldték őket az országukba.
Hrisztodulidesz ciprusi elnök szerint a szíriaiak elhúzódó libanoni jelenlétével foglalkozni kell. "Hadd legyek világos, a jelenlegi helyzet nem fenntartható Libanon, nem fenntartható Ciprus és nem fenntartható az Európai Unió számára sem. Évek óta nem fenntartható" - jelentette ki újságírók előtt.
Az EU megoldási kísérlete: egy milliárd euró
Ursula von der Leyen látogatása során bejelentette, hogy az EU 2024 és 2027 között 1 milliárd eurós pénzügyi támogatási csomagot nyújt Libanon számára. Az Európai Bizottság elnöke a most bejelentett támogatással kapcsolatban Najib Mikati libanoni miniszterelnökkel és Nikosz Hrisztodulidesz ciprusi elnökkel együtt felszólalva elmondta, hogy a libanoni hadsereg és más biztonsági ügynökségek támogatása a képzésre, a felszerelésre és az infrastruktúrára összpontosít majd a határigazgatás javítása érdekében.
Ahogy az elmúlt időszakban tapasztalhattuk az Európai Unió több észak-afrikai állammal kötött megállapodást az illegális migráció visszaszorítása érdekében. A megállapodások több-kevesebb sikert arattak, melyek hatékonyságáról sokat lehet vitatkozni, ám az biztos, hogy a tranzitországok a jövőben is folyamatosan zsarolási potenciállal rendelkeznek az EU-val szemben.