Az európai polgárok egyre inkább támogatják az erős és független Európai Uniót
A Standard Eurobarométer 2024-es tavaszi 101-es kiadása az Európai Unió 27 tagállamában zajlott április 3. és április 28. között, és összesen 26 399 EU-polgárt kérdeztek meg személyesen. A felmérés eredményei alapján egyértelmű, hogy az európaiak számára az erős és egységes Európai Unió kiemelt fontosságú a jövőképük alakításában.
A kutatás szerint a megkérdezettek 77%-a támogatja az uniós tagállamok közötti közös védelmi- és biztonságpolitika összehangolását, míg 71% egyetért abban, hogy az EU-nak növelnie kell a kapacitásait a katonai eszközök előállításában. Emellett közel tízből heten (69%) támogatják az EU közös külpolitikáját. A résztvevők több mint kétharmada úgy véli, hogy Európa stabil hely a zűrzavaros világban (67%), és hogy az EU-nak elegendő hatalma és eszköze van gazdasági érdekeinek védelmére a globális gazdaságban (69%).
A prioritások
Az európai polgárok szerint a biztonság és védelem (34%) az EU középtávú cselekvésének elsődleges területe, melyet szorosan követ a klímaváltozás és a környezet (30%). Harmadik helyen az egészség (26%) áll, míg a gazdaság és a migráció negyedik (mindkettő 25%). Az életüket rövid távon leginkább a béke és stabilitás biztosítása (46%) fogja pozitívan befolyásolni, ezt követi az EU-n belüli élelmiszer-, egészségügyi és ipari ellátások biztosítása (28%), valamint a munkalehetőségek növelése és a migráció kezelése (mindkettő 26%).
Ukrajna
Az Ukrajna elleni orosz agresszióval kapcsolatban a megkérdezettek 87%-a támogatja a háború által érintett emberek humanitárius támogatását, és 83% egyetért az Ukrajnából menekülő emberek befogadásával az EU-ba. Az uniós polgárok 72%-a támogatja a gazdasági szankciókat az orosz kormány, vállalatok és egyének ellen. A megkérdezettek 70%-a egyetért az Ukrajnának nyújtandó pénzügyi támogatással. Továbbá tízből hat polgár jóváhagyná az EU-nak Ukrajna jelöltstátusz megadását és ugyanilyen arányban értenek egyet a katonai felszerelések vásárlására és szállítására nyújtott pénzügyi támogatással.
Mutatkoznak a bizakodás jelei
Az Ukrajna elleni orosz agresszió gyakorolta a legnagyobb hatást az EU-polgárok jövő iránti nézeteire (42%), ezt követi a járvány és egyéb egészségügyi válságok (34%), valamint az gazdasági és pénzügyi válság (23%). Az optimizmus növekszik a gazdaság iránt, a válaszadók 47%-a most 'jónak' minősíti az európai gazdasági helyzetet, ami a legmagasabb szint 2019 óta. A pozitív tendenciát tükrözi az euró iránti stabil magas támogatás is, mind az EU-ban (70%), mind az euróövezetben (78%).
Az EU és az uniós állampolgárság iránti pozitív értékelés is emelkedett, hiszen majdnem válaszadó háromnegyede (74%) úgy érzi, hogy az EU polgára, ami a legmagasabb érték több mint két évtized óta. A megkérdezett polgárok több mint 62%-a optimista az EU jövőjét illetően, ráadásul tízből közel hatan elégedettek a demokrácia működésével az EU-ban.