A román elnök lehet a Bizottság következő elnöke?
Ki lesz a NATO új főtitkára?
Klaus Iohannis márciusi bejelentése óta mindössze egy ország, Magyarország támogatását nyerte el, míg Szlovákia még nem döntött a kérdésben. A többi 29 ország egyértelműen Mark Rutte holland miniszterelnök mellett áll.
Azonban a volt holland miniszterelnök számára nem elegendő a többségi támogatás. A következő főtitkár megválasztásához a NATO minden tagjának egyhangú támogatása szükséges. Az idő sürget, hiszen valakinek át kell vennie a posztról október elején távozó Jens Stoltenberg helyét. Jelen pillanatban erős a diplomáciai vélekedés: ha Iohannis nem lép vissza hamarosan, a NATO főtitkári posztjának eldöntése a júniusi választások után összefonódhat az EU vezető pozícióinak betöltéséről folyó alkudozással.
Abban az esetben, ha Iohannis a katonai szövetség főtitkári pozícióért való versengésből még az uniós választások előtt kiszáll, ezzel nem teszi még bonyolultabbá a megegyezést, akkor magasrangú uniós tisztviselői pozíció nyílhat meg előtte.
Bizottsági elnök vagy védelmi biztos?
Két forgatókönyv merült fel a román elnök jövőjével kapcsolatban. Az egyik legérdekesebb lehetőség, hogy Ursula von der Leyen után a “B-opció” lehetne, amennyiben az Európai Bizottság jelenlegi elnöke nem kapna bizalmat az uniós állam- és kormányfőktől egy második ciklusra. Iohannis a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az Európai Néppárt (EPP) tagja, amely uniós szinten minden közvélemény-kutatás és mandátumbecslés szerint a választások győztese lesz, így a pártcsaládból érkezhet az Európai Bizottság következő elnöke is. A román elnöknek az anyanyelvi szintű német nyelvtudása, valamint több mint tízéves államfői tapasztalata is előnyt jelenthet a versenyben.
A másik lehetőség szerint Iohannis egy újonnan létrehozandó uniós védelmi ipari biztosi posztot kaphatna meg, amely Ursula von der Leyen tervei közt szerepel. Bár a lengyel külügyminiszter, Radoslaw Sikorski neve is felmerült erre a posztra, Iohannis szintén esélyes lehet betölteni azt.