Kik lehetnek a következő Európai Bizottság tagjai?
Újabb ciklus
Maroš Šefčovič (Szlovákia) és Valdis Dombrovskis (Lettország) minden jel szerint újabb öt évet tölthetnek a Bizottságban, hiszen már hivatalos a jelölésük. Hasonló lehet a helyzet Dubravka Šuicával (Horvátország), bár hivatalos jelölése még nem történt meg. Wopke Hoekstra, a holland biztos, aki októberben lépett be a Bizottságba Frans Timmermans helyére, szintén maradhat a következő időszakra. A francia és a görög vezetők azonban még nem döntöttek arról, hogy visszaküldik-e jelenlegi biztosaikat, Thierry Bretont és Margaritis Schinast.
Új nevek a Bizottságban
Egyre több ország nevezi meg jelöltjeit még azelőtt, hogy von der Leyen hivatalosan kérte volna. Spanyolország Teresa Ribera energia- és klímaügyi minisztert jelöli, Svédország Jessika Roswall EU-minisztert, Finnország Henna Virkkunen EP-képviselőt, Szlovénia Tomaž Veselt, az Állami Számvevőszék volt elnökét, Írország Michael McGrath pénzügyminisztert, és Csehország Jozef Síkela ipari és kereskedelmi minisztert küldené Brüsszelbe.
Még sok a kérdőjel
Számos ország még nem nevezte meg jelöltjeit, így rengeteg még a bizonytalanság. Von der Leyen törekszik arra, hogy kiegyensúlyozott nemi arányú Bizottságot alakítson ki, ezért kérte a tagállamoktól, hogy minimum két személyi javaslatot tegyenek az asztalra. Emellett fontos szempont a politikai és földrajzi egyensúly is, aminek figyelembevételével szűkül a politikai mozgástere a Bizottság elnökének a pozíciók elosztásánál.
A nagy presztízsű pozíciókért folyó harc
Franciaország egy gazdasági szuperportfólióra pályázik, amely az ipari és kereskedelmi ügyek felett is rendelkezhetne. Az olasz kormány is hasonló hatáskört szeretne megkaparintani, teljesen érthető okokból. Az EU bővítési portfóliója is kiemelt fontosságú lesz, különösen az Ukrajnával kapcsolatos tárgyalások miatt. Az agrárbiztos pozíciója szintén figyelmet érdemel, hiszen az EU jelentős szerepet játszik a mezőgazdasági és élelmiszeripari szektorban.
Új pozíciók
Von der Leyen új, a Mediterrán térséggel foglalkozó biztosi pozíciót is létre kíván hozni, amely elsősorban a bevándorlási és biztonsági kérdésekkel foglalkozna. Ciprus már jelezte érdeklődését a poszt iránt. Emellett szóba került a védelmi biztosi poszt is, bár az EU korlátozott hatáskörrel rendelkezik ezen a területen, így az előzetes nyilatkozatok alapján keveseknek imponál a lehetőség.
Alakuló folyamat
A tagállami kormányoknak augusztus végéig kell megnevezniük jelöltjeiket. Ursula von der Leyen augusztus közepén kezdi meg az interjúkat a jelöltekkel, majd összeállítja az új Bizottságot, elosztja a portfóliókat. Ezt követően az Európai Parlament meghallgatja a jelölteket szeptember végén és októberben.