Search
Close

Washington 400, az orosz háborút elősegítő entitást szankcionál – köztük kettő magyarországit

Brüsszel, 2024. augusztus 27.
Az Egyesült Államok újabb szankciókkal sújtott több mint 400 szervezetet és magánszemélyt, amelyek az oroszországi háborús erőfeszítések támogatásában játszanak szerepet. Ezek az intézkedések főként azokra a vállalatokra irányulnak, amelyek segítik Moszkvát a nyugati szankciók kijátszásában és az orosz hadigépezet fenntartásában.

Átfogó szankciók az ukrán függetlenség napja előtt

Az ukrán függetlenség napja előtt bejelentett szankciók széles körben célozzák meg az oroszországi, európai, ázsiai és közel-keleti vállalatokat, amelyek a vádak szerint segítik Oroszországot az amerikai szankciók elkerülésében, és hozzájárulnak az ukrajnai háború elhúzódásához. Az amerikai pénzügyminisztérium közleménye szerint a szankciók célba veszik azokat a transznacionális hálózatokat is, amelyek lőszereket és egyéb anyagokat szereznek be Oroszország számára, illetve részt vesznek orosz oligarchák és mások szankciók kijátszásában.

Fókuszban a kínai vállalatok

A szankciók különös figyelmet fordítanak a kínai vállalatokra, amelyek Oroszországba szállítanak szerszámgépeket és mikroelektronikai termékeket. Kína már reagált is az új amerikai szankciókra, hangsúlyozva, hogy megteszik a szükséges lépéseket saját vállalataik jogainak és érdekeinek védelme érdekében. A kínai külügyminisztérium elítélte az amerikai intézkedéseket, mint egyoldalú szankciókat, amelyek szerinte megzavarják a globális kereskedelmi rendet és befolyásolják az ipari és ellátási láncok stabilitását.

Arctic LNG 2 projekt elvágása

Az újabb szankciók különösen súlyosan érintik az Arctic LNG 2 projektet, amely az oroszországi LNG-termelés és -export egyik kulcsfontosságú kezdeményezése. Az amerikai pénzügyminisztérium célba vette azokat a vállalatokat, amelyek közvetlenül kapcsolódnak a projekthez, hogy akadályozza annak LNG-termelési kapacitását és exportlehetőségeit. A szankciók több olyan szervezetet is érintenek, amelyek augusztus elején részt vettek az Arctic LNG 2 projektből származó cseppfolyósított földgáz illegális szállításában.

Az új szankciós lista magában foglalja a Pioneer és az Asya Energy LNG-hajókat is, amelyek a közelmúltban kötöttek ki az Arctic LNG 2 projekt területén. Ezek a hajók korábban kikapcsolták vagy meghamisították AIS transzponderjelzéseiket, hogy elkerüljék a szankciókat, és így mintegy 1200 tengeri mérföldet tettek meg, hogy a szankcionált rakományt berakodhassák.

Az intézkedések egyértelműen jelzik, hogy az Egyesült Államok mennyire elszánt abban, hogy már a kezdetektől fogva megfékezze Oroszország új LNG-flottájának működését. A szankciós lista kiterjed négy további, újonnan épített LNG-hajóra is: a North Air, a North Mountain, a North Sky és a North Way hajókra. Ezeket a hajókat nemrégiben egy dubaji székhelyű White Fox Management FZCO nevű cég vette tulajdonba, és terveik szerint ezekkel a hajókkal szankcionált LNG-t kívánnak szállítani.

Ezenfelül szankciókat vezettek be a Zara Shipholding Company ellen, amely az árnyék LNG-kereskedelemhez kapcsolódik, valamint egy abu-dzabi székhelyű mérnöki vállalat, a Waterfall Engineering ellen is, mivel ezek a cégek együttműködtek az Arctic LNG 2 projekttel. Az amerikai kormányzat ezekkel az intézkedésekkel azt kívánja elérni, hogy megnehezítse vagy teljesen ellehetetlenítse Oroszország számára a cseppfolyósított földgáz exportját ezen a projekten keresztül.

Magyaroroszág is érintett

Az új szankciók két magyarországi céget is érintenek. Az egyik vállalat az orosz energiaszektorban működött együtt, és részt kívánt venni a Paks II. projektben, míg a másik fegyvereket gyártott az orosz hadsereg számára. Az amerikai közlemény szerint a Mezsregionosztroj nevű orosz cég magyarországi fióktelepét is szankciókkal sújtották, mivel részt vett a Vostok Oil projekt csővezeték-infrastruktúrájának fejlesztésében. Emellett a Mátrix Metál Kft. is felkerült a listára, amely az amerikaiak szerint integrált áramköröket exportált Oroszországba, amelyek orosz Szuhoj vadászgépek gyártásához kerültek felhasználásra.