Moldova döntött: hogyan tovább?
Egy ország két világ között
Moldova hosszú évek óta a szovjet éra örökségeként érvényesülő orosz orientáció, és az EU-tagsághoz húzó törekvések között ingadozik. Maia Sandu elnöksége alatt az ország az EU irányába mozdult el, elsősorban a demokratikus reformok megvalósítására és az orosz energiafüggőség felszámolására összpontosítva. Az orosz befolyás azonban továbbra is erős, különösen a vidéki területeken és a Dnyeszteren túli régióban, ahol mintegy 1500 orosz katona állomásozik. Sandu várakozása az, hogy a szorosabb integráció az EU-val gazdasági növekedést, az intézményrendszer megerősödését és az ország szuverenitásának biztosítását hozza majd. Oroszország azonban dezinformációs kampányokkal, hibrid hadviseléssel és szavazatvásárlási próbálkozásokkal próbálja destabilizálni az országot, Moldova nyugat felé fordulását akadályozandó.
Egy megosztott nemzet
Október 20-án Moldovában népszavazást tartottak arról, hogy az ország EU-csatlakozása alkotmányos céllá váljon-e? A választásokat széles körű orosz beavatkozásról szóló jelentések árnyékolták be, különösen a vidéki területeken. Az első eredmények szerint a „nem” szavazatok vezettek, de a külföldi, pro-európai moldovai diaszpóra szavazatai végül szűk 12.000 szavazattal, 50,46%-os győzelmet hoztak az „igen” tábornak. Bár a népszavazás győzelmet hozott Sandu és kormánya számára, az eredmény messze van az egyértelmű felhatalmazástól. Az eredmények egy mélyen megosztott választói bázist tükröznek, ahol egyesek az EU-ban, mások pedig Oroszországban látják a jövőt. Sandu elnök élesen bírálta az orosz hátterű hálózatokat, amelyek több százezer szavazat megvásárlásával próbálták befolyásolni a választásokat.
Moldova törékeny jövője Európában
A népszavazás eredménye törékeny győzelmet jelent az EU-párti kormány számára. Bár a „igen” szavazatok győzelme előmozdítja az ország európai integrációs törekvéseit, a szoros eredmény világossá teszi, hogy Moldova még komoly kihívásokkal néz szembe. Oroszország dezinformációs kampányai és hibrid hadviselési taktikái tovább destabilizálják az ország politikai folyamatát, megnehezítve a demokratikus intézmények megerősítését és a korrupció elleni harcot. Komoly akadályt jelenthet az EU-csatlakozási tárgyalások során a Dnyeszteren túli régió státusza, ahol oroszbarát szeparatisták uralják a helyzetet, és orosz csapatok állomásoznak. A moldáv kormány előtt nem kisebb feladat áll mint az, hogy az EU-tagság felé történő előrelépés feltételeként megoldja ezt a konfliktust. A szoros győzelem emellett megerősítheti a pro-orosz frakciókat a következő moldovai választásokon is.
Népszavazás és elnökválasztás egybekötése
Az elnökválasztással egybekötött népszavazás eredményességét két feltételhez kötötték: egyrészt legyen legalább 33,33%-os a részvétel, másrészt a szavazás érvényességéhez az abszolút többség elérését az „igen” vagy „nem” voksok között. Az eredmény ugyan szoros volt, de a voksolók száma meghaladta az érvényességi küszöböt. Ugyan a választók 51,4%-a járult az urnákhoz, de a voksok 49,81%-a volt csak érvényes. A közvélemény-kutatások által jósolt elsöprő „igen” győzelem helyett a szavazatok feldolgozásának 97,97%-ánál még a „nem” szavazatok voltak többségben. Csak a külföldön szavazók voksainak beérkezése után fordult a helyzet az „igen” javára, 50,13%-kal, ami végül 50,46%-ra emelkedett.
Sandu előnyben, de második forduló jön
A népszavazással párhuzamosan zajló elnökválasztás első fordulóját Maia Sandu nyerte 42,26%-kal, míg fő ellenfele, Alexandr Stoianoglo, a szocialista PSRM jelöltje 26,12%-ot szerzett. Az alkotmány értelmében azonban, mivel egyik jelölt sem szerzett abszolút többséget, november 3-án második fordulót kell tartani.
Gagauzia és Transznyisztria helyzete
Az autonóm Gagauzia és a szakadár Transznyisztria területei jelentős ellenállást mutattak az EU-integrációval szemben. Gagauziában már két népszavazást is tartottak, ahol a lakosság többsége az orosz vámunióhoz való csatlakozást támogatta. Ezért nem volt meglepő, hogy Sandu különösen intenzív kampányt folytatott ezen a területen, hogy megnyerje a szavazók támogatását.