Románia jövője a mérlegen
Orosz befolyás és a hibrid hadviselés nyomai
A választási kampány hátterét egy nemzetközi szintű beavatkozás árnyékolja. A román titkosszolgálatok (SRI és SIE) által feltárt információk szerint Călin Georgescu kampányát egy állami szintű szereplő, valószínűsíthetően Oroszország, támogatta. A dokumentumok feltárják, hogy a kampány egy 25.000 TikTok-fiókból álló, évek óta alvó hálózatot használt fel, amelyet az első forduló előtt aktiváltak.
Az algoritmusok manipulálása és az influencer-alapú kampánystratégia célja az volt, hogy megerősítse Georgescu narratíváját: Európa-ellenes, Ukrajna-ellenes és nacionalista üzenetekkel bombázta a választókat. A kampány költségeit a pénzügyi visszaélésekkel is gyanúsított üzletember, Bogdan Peșchir állta, akinek cége nem mutat olyan bevételeket, amelyek alátámasztanák az elköltött összegeket.
Georgescu: A manipulatív múlt árnyékában
Călin Georgescu életrajzának hitelessége szinte teljes egészében megkérdőjeleződött. Állítólagos ENSZ-karrierje és Római Klub-tagsága alapos vizsgálatok után hamisnak bizonyult. A valóságban Georgescu csupán egy helyi egyesületben töltött be tisztséget, amelynek semmi köze nem volt a Római Klubhoz. Az ENSZ-szereplése pedig egy magánalapítvány logójának köszönhető, amelyet ENSZ-kapcsolatként állított be.
Georgescu retorikája a legionárius mozgalom eszméit idézi, miközben hamis narratívákat használ családi és történelmi kapcsolatairól. Kampányában olyan populista eszközöket vetett be, amelyek célja nem csupán a választók érzelmi megnyerése, hanem a demokratikus folyamatok eltorzítása.
TikTok és a digitális manipulációk szerepe
A kampányban kulcsszerepet játszott a TikTok, amely algoritmusaival és felhasználói bázisával hatékony eszköznek bizonyult a fiatal szavazók elérésében. A Román Hírszerző Szolgálat szerint a TikTok platformot tudatosan manipulálták, miközben a kampányban aktívan részt vevő influencerek sokszor nem is tudták, hogy politikai célt szolgálnak.
Az Európai Bizottság, a román ANCOM (Digitális Szolgáltatások Koordinátora) és a Cyber Crisis Task Force jelenleg vizsgálja a TikTok szerepét és az esetleges DSA (Digitális Szolgáltatások Törvénye) megsértését. A Bizottság külön adatmegőrzési rendeletet adott ki, hogy biztosítsa a kampányhoz kapcsolódó bizonyítékok megőrzését.
Az euroatlanti koalíció próbálkozása
A romániai pártok többsége – a PSD, a PNL, az USR és az RMDSZ – az utolsó pillanatban összefogott Elena Lasconi támogatására, aki Románia európai irányvonalának megőrzését ígéri. Az utóbbi napokban felerősödött a kampánya, amely egyszerre hangsúlyozza a modernizáció szükségességét és a konzervatív értékek tiszteletét.
Az elnökválasztás tétje: Európa vagy Kelet felé fordulás?
Románia 2024-es elnökválasztása az ország politikai rendszere és külpolitikája szempontjából sorsdöntő pillanat. A második fordulóban két radikálisan eltérő politikai irányvonal képviselője méri össze erejét: Elena Lasconi, a Nyugat-orientált, liberális értékeket képviselő-jelölt, valamint Călin Georgescu, a szuverenista-populista retorikát használó, szélsőjobboldali támogatással rendelkező kihívó. A közvélemény-kutatások szerint Georgescu előnyben van, amit manipulációs kampányok és dezinformációs stratégiák továbbra is táplálnak.