Search
Close

Az EU-Mercosur szabadkereskedelmi megállapodás – Lehetőség vagy fenyegetés?

Brüsszel, 2024. december 10.
Az Európai Unió és a Mercosur-országok 25 év tárgyalás után véglegesítették történelmi szabadkereskedelmi megállapodásukat, amely 700 millió ember piacát egyesítené. Miközben a megállapodás jelentős gazdasági lehetőségeket rejt magában, az európai agrárszektorban és politikai körökben komoly aggodalmak merültek fel. Franciaország, Lengyelország és más tagállamok ellenállása árnyékot vet a ratifikációs folyamatra.

A megállapodás főbb pontjai

A világ legnagyobb szabadkereskedelmi övezete jön létre

Az EU-Mercosur megállapodás több mint 90%-ban eltörölné az árukra és szolgáltatásokra kivetett vámtarifákat, évente 4 milliárd eurós megtakarítást hozva az uniós exportőrök számára. Az európai autók, gépek és gyógyszerek előtt megnyílik a dél-amerikai piac, míg a Mercosur-országok mezőgazdasági termékei – mint a marhahús, cukor és méz – kedvezményes feltételekkel érkezhetnek Európába.

Környezetvédelmi és fenntarthatósági kötelezettségvállalások

A megállapodás tartalmazza a párizsi klímaegyezmény célkitűzéseit és az erdőirtás elleni uniós szabályozás szigorú betartását. Ugyanakkor a Greenpeace és más környezetvédelmi szervezetek szerint ezek az intézkedések nem elegendőek az Amazonas pusztításának megállítására.

Politikai és gazdasági jelentőség

Az egyezmény geopolitikai válasz a növekvő protekcionizmusra és a kínai befolyás erősödésére Latin-Amerikában. Az EU célja a kereskedelmi kapcsolatok diverzifikálása és a stabil szabályokon alapuló gazdasági rend fenntartása.

Az ellenállás okai

Franciaország és az agrárszektor félelmei

Franciaország és más mezőgazdasági érdekeltségű országok, mint Lengyelország, attól tartanak, hogy a Mercosur-országok olcsóbb termékei aláássák az európai gazdák helyzetét. Emmanuel Macron francia elnök "elfogadhatatlannak" nevezte a megállapodást, mivel az szerinte nem nyújt elegendő garanciát az európai termelők számára.

Környezeti és társadalmi aggályok

A környezetvédelmi szervezetek szerint az egyezmény hozzájárulhat az Amazonas erdőirtásához, és rontja az őslakos közösségek helyzetét. A Mercosur-országok agrártermelésében elterjedt génmódosított növények és intenzív földhasználat további feszültségeket okoznak.

Politikai akadályok

A ratifikációs folyamat bonyolultsága miatt a megállapodás sorsa bizonytalan. Az EU tagállamai közül négy, amelyek a lakosság legalább 35%-át képviselik, blokkolhatják az egyezményt. Lengyelország és Franciaország mellett Ausztria és Hollandia is kritikusan viszonyul a megállapodáshoz.

Következő lépések

Ratifikáció és megvalósítás

A megállapodást először az EU összes hivatalos nyelvére lefordítják, majd az Európai Tanács és az Európai Parlament elé terjesztik jóváhagyásra. Az agrárszektor támogatása érdekében az Európai Bizottság kompenzációs csomagot kínálhat az érintett tagállamok számára.

Latin-Amerikai perspektíva

Miközben Brazília és Uruguay erőteljesen támogatja a megállapodást, Argentína és Paraguay egyes politikai szereplői a Mercosur szabályainak lazítását és alternatív kereskedelmi partnereket, például az Egyesült Államokat részesítenék előnyben.

Európa geopolitikai kihívásai

A megállapodás kudarcának esetén a Mercosur-országok valószínűleg tovább mélyítik gazdasági kapcsolataikat Kínával, amely már így is jelentős befolyással rendelkezik a régióban. Az EU számára tehát kulcsfontosságú, hogy gyorsan és hatékonyan lépjen, és ne hagyja veszni ezt az egyedülálló lehetőséget.