Search
Close

Stratégiai párbeszéd indul az autóipar jövőjéről

Brüsszel, 2024. december 19.
Az Európai autóipar súlyos kihívásokkal néz szembe, többek között a villamosítás, a csökkenő kereslet és a globális versenyhelyzet miatt. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke által elindított 2025-ös stratégiai párbeszéd célja lesz, hogy az érintettek bevonásával konkrét megoldásokat találjanak az iparág előtt álló problémákra. A folyamat a digitalizáció és szén-dioxid-mentesítés előmozdításától kezdve a munkahelyek védelmén át a szabályozási keretek korszerűsítéséig számos területre kiterjed.

Az Európai Bizottság bejelentette, hogy 2025 januárjában elindítja a „stratégiai párbeszédet” az európai autóipar jövőjének megvitatására. Ursula von der Leyen, a Bizottság elnöke a kezdeményezést a szektor előtt álló mélyreható átalakulás sürgető szükségleteivel indokolta, hangsúlyozva az iparág jelentőségét az európai jólét és innováció szempontjából.

„Az autóipar európai büszkeség, kulcsfontosságú szereplője Európa gazdasági prosperitásának. Az innováció motorja, munkahelyek millióit támogatja, és a kutatás-fejlesztés legnagyobb magánbefektetője. Ezt az iparágat támogatnunk kell a bomlasztó átmenet során, hogy biztosítsuk jövőjének európai gyökereit” – jelentette ki von der Leyen az Európai Parlamenthez intézett beszédében.

Válság és kihívások az ágazatban

Az autóipar jelenleg többfrontos válsággal küzd. A villamosítás technológiai átállása, a stagnáló kereslet és a globális versenyhelyzet új kihívások elé állította az ágazat szereplőit. A Volkswagen nemrég kénytelen volt gyárakat bezárni Németországban és Brüsszelben, ami rávilágít az iparág előtt álló problémák súlyosságára.

Az Európai Bizottság stratégiai párbeszéde konkrét stratégiákat kíván kidolgozni az autógyártás globális versenyképességének támogatására. A párbeszéd központi témái a következők: 

  • Adatvezérelt innováció és digitalizáció: A mesterséges intelligencia és autonóm vezetés területén történő előrelépések támogatása. 

  • Szén-dioxid-mentesítés: Az ágazat zöld átmenetének segítése nyílt technológiai megközelítéssel, az EU klímacéljainak eléréséhez. 

  • Munkahelyek jövője: A szociális elemek kezelése az ágazat átalakulásának tükrében. 

  • Szabályozási egyszerűsítés: Az uniós keretek korszerűsítése a gyorsabb alkalmazkodás érdekében. 

  • Keresletnövelés és ellenállóképesség: Az iparág pénzügyi stabilitásának és nemzetközi versenyképességének erősítése. 

A párbeszéd folyamata és céljai

A stratégiai párbeszéd keretében az ágazat kulcsszereplői, beleértve az autógyártókat, beszállítókat, szakszervezeteket és üzleti szövetségeket, közösen dolgoznak majd az iparági jövőkép kidolgozásán. A párbeszédet hivatalosan von der Leyen személyes vezetésével indítják el, amelyet tematikus ülések követnek.

A találkozók célja, hogy ajánlásokat fogalmazzanak meg egy átfogó uniós stratégia kialakítására, amely megfelelő válaszokat ad az ágazatot érő kihívásokra. A folyamat során a Tanács és az Európai Parlament szorosan együttműködik a Bizottsággal, biztosítva a szükséges politikai támogatást.

Jövőbe mutató perspektívák

Az Európai Bizottság példaként említi a mezőgazdasági ágazatban alkalmazott hasonló párbeszéd sikerét, amely jelentős jogalkotási eredményekhez vezetett. Az autóipar esetében is hasonló eredményeket remélnek.

Az autóipar előtt álló út ugyan kihívásokkal teli, de a stratégiai párbeszéd megfelelő alapot teremthet ahhoz, hogy Európa vezető szerepet töltsön be az autógyártás globális jövőjének formálásában.