Search
Close

Berúgta az ajtót 2025

Brüsszel, 2025. január 9.
Az új év még alig kezdődött el, de a világpolitika hullámai már most magasra csapnak. Donald Trump visszatérésének előjelei– beleértve az esetleges új vámokat és a NATO-hozzájárulások emelésére irányuló nyomást – Elon Musk politikai ambícióival fűszerezve, olyan kesztyűt dobnak a gyengélkedő öreg kontinens arcába, amely alapjaiban rengetheti meg Európa szuverenitását. Grönland hovatartozásának, valamint a NATO tagországok katonai kiadásainak kérdése, a digitális világ “csatatérré” tétele új dimenziójú váratlan nemzetközi kihívások. Megfelelő európai válaszok kimunkálásához és artikulálásához pedig az Unió és a tagországok vezetői túlságosan megosztottak és/vagy belpolitikai turbulenciák között, meggyengülve sodródnak. A kérdés az: Európa képes lesz részt venni a jövő formálásában, vagy csak elszenvedi a változásokat?

Felfordul a világ

Az elmúlt hetekben Donald Trump és Elon Musk olyan kijelentéseket tettek, amelyek tovább fokozták a nemzetközi politikai feszültségeket. Valljuk be, elég szokatlan egy megválasztott amerikai elnöktől, hogy szuverén nemzetállamok területére jelenti be az USA igényét, vagy éppen teljes annektálásra tesz javaslatot Grönland, illetve Kanada esetében. A fölvetést mindkét ország kategorikusan elutasította. Évtizedek óta tudott, hogy a sziget kiemelkedő jelentőséggel bír az Északi-sarkvidék geopolitikai játszmáiban, és Trump szerint fontos szerepet töltene be az amerikai nemzetbiztonság szempontjából. Ódivatú kísértet járná be ismét a Világot annak területi újra fölosztásáról?

Macron francia elnök annak ellenére, hogy a tavalyi évben politikailag meggyengült, az egyetlen európai vezető volt, aki határozottan fellépett az új Trump adminisztráció területi ambícióival szemben. Macron kijelentette, hogy az EU nem engedheti meg a szuverén területek megsértését, és szorosabb összefogásra szólította fel a tagállamokat, hiszen az Uniónak semmiféle kompetenciája nincs a kérdésben. Eközben Ursula von der Leyen betegége és Olaf Scholz német kancellár ügyvivő szerepe jelentősen korlátozták Európa egységes fellépését.

Elon Musk kontra Európa

A közösségi médiáért felelősséget vállalni kell – legalábbis ezt a követelést fogalmazták meg az Európai Parlament legnagyobb politikai csoportjai, miután Elon Musk, az X (korábban Twitter) tulajdonosa többször is kinyilvánította élesen megosztó politikai nézeteit európai belügyekkel kapcsolatban. A vita középpontjában a digitális szolgáltatásokról szóló uniós jogszabályok (DSA) érvényesítése, valamint a demokratikus folyamatok védelme áll.

Elon Musk neve évek óta egyet jelent a technológiai innovációval és az extravagáns megnyilvánulásokkal. Azonban az utóbbi időben tett politikai állásfoglalásai és az X-en közzétett posztjai arra engednek következtetni, hogy Musk több mint egyszerű megfigyelője a világpolitikának. Nyíltan támogatja a németországi Alternatíva Németországot (AfD), sőt a brit miniszterelnök, Keir Starmer ellen is kemény kritikákat fogalmazott meg. Ezek az állásfoglalások az EU politikai vezetőit és a demokrácia védelmét szolgáló szabályozó testületeket egyaránt aggodalommal töltik el.

Az Európai Parlament legnagyobb frakciói, köztük az Európai Néppárt (EPP), a szocialisták, a liberálisok és a zöldek, egyhangúan követelik a kérdés megvitatását a januári plenáris ülésen. Az EPP sürgősséggel hívja fel a figyelmet arra, hogy a DSA végrehajtásának elmulasztása alááshatja a demokratikus folyamatokat. Iratxe García Pérez, a szocialista frakció vezetője szerint elengedhetetlen tisztázni, hogy Musk tevékenysége megfelel-e az EU jogszabályainak.

Franciaország önálló fellépéssel fenyegetőzik

A francia külügyminiszter, Jean-Noël Barrot, szerdai nyilatkozatában szigorú fellépést követelt az Európai Bizottságtól. Barrot közölte, hogy Franciaország kész önállóan cselekedni, ha az EU nem lép fel határozottan Musk és a közösségi platformja ellen. „Törvényeink lehetővé teszik az ilyen oldalak ideiglenes letiltását is, ahogyan azt Brazília már megtette” – jegyezte meg a miniszter.

Milyen választ ad Európa?

Az Európai Unió határozott jogi válaszlépéseket tehet a techóriás ellen, hiszen az EU Digital Services Act (DSA) egyértelmű szabályokat határoz meg a nagy online platformok számára az illegális tartalmak, gyűlöletbeszéd és álhírek terjesztésének megelőzésére. Kérdés, hogy Musk megnyilvánulásai vajon az említett tilalomfák melyikét sértik? Az X ellen 2023 óta folyik európai vizsgálat, amelynek eredménye során az EU szigorú büntetéseket szabhat ki, akár a globális éves bevétel 6%-ának megfelelő mértékig. Ha a jogsértés továbbra is fennáll, a szolgáltatás felfüggesztését is elrendelhetik. Ennek ellenére nem szabadna hagyni, hogy Európa legfőbb katonai szövetségesével elfajuljanak a történések. Az Európai Unió soha nem látott nehézségekkel nézhet szembe, ha a Trump-adminisztráció beváltja gazdasági fenyegetéseit és lépéseket tesz geopolitikai célkitűzéseinek elérésére.