RRF: siker vagy kudarc?
Teljesítmény mutatók
Az RRF célja, hogy az uniós tagállamok fenntartható gazdasági fellendülést érjenek el, miközben kezelik a stratégiai gyengeségeket, például az ellátási láncok megerősítését. Az Európai Bizottság legfrissebb adatai szerint 2024 augusztusáig a tagállamoknak a rendelkezésre álló források több mint 40%-át már kiutalták, és az elosztott támogatások és hitelek felhasználása is jelentős mértékben növekedett. A támogatások közel fele (48%) és a hitelek több mint 30%-a került felhasználásra. Az uniós végrehajtó testület szerint RRF-hez kapcsolódó reformok és beruházások 2026-ig történő végrehajtásával az EU reál GDP-je akár 1,4%-kal is többet nőhet, mint a program nélkül.
Az Európai Számvevőszék (ECA) 2024 szeptemberi jelentése szerint azonban a tagállamok eltérő mértékben képesek felvenni az RRF forrásait. Az EU azon tagállamai, amelyek leginkább rászorulnak a gazdasági fellendülésre, például Olaszország, Görögország és Spanyolország, relatíve gyorsan haladtak a források felhasználásával. Ugyanakkor más országok, különösen Magyarország, jelentős késésekkel küzdenek, ami veszélyeztetheti a program sikerét.
Magyarország helyzete
Magyarország komoly kihívásokkal néz szembe az RRF forrásainak elérésében, mivel az ország nem teljesítette azokat az „szupermérföldköveket,” amelyek feltétlenül szükségesek a kifizetésekhez. Eddig csak 900 millió eurót sikerült előlegként lehívni, noha az országnak a jóváhagyott tervek alapján 5,9 milliárd eurónyi vissza nem térítendő támogatás és további 4,6 milliárd euró járna a RePowerEU fejezet alapján.
Az adminisztratív és politikai akadályok miatt Magyarország jelenlegi helyzete aggodalomra ad okot, hiszen a 2026-ra kitűzött határidő közeledtével egyre nagyobb nyomás nehezedik az országra a szükséges reformok végrehajtására. A források időben történő felhasználása nélkül az ország eleshet az uniós finanszírozás nyújtotta gazdasági lehetőségektől, ami tovább súlyosbíthatja a gazdasági kilátásokat a régióban.
Vegyes kép
Az RRF programja vegyes eredményekkel zárja eddigi időszakát. A program segített számos tagállamnak újraindulni a világjárvány okozta gazdasági károkból, és előmozdította a zöld és digitális átállást. Azonban a tagállamok közötti különbségek, a bürokratikus akadályok és a nemzeti reformok végrehajtásának nehézségei továbbra is kihívást jelentenek. Magyarország különösen veszélyes helyzetben van, hiszen még mindig nem fér hozzá a teljes támogatási keretéhez, ami komoly gazdasági veszteségeket okozhat az elkövetkező években. Az Európai Bizottság azonban optimista, hogy a program teljesítése a következő években felgyorsul, és a 2026-ra kitűzött célok elérhetők maradnak a legtöbb tagállam számára.