Search
Close

Ausztria jobbra tolódása: Az FPÖ kormányalakítási kísérlete

Brüsszel, 2025. január 7.
Ausztria politikai történetében mérföldkőnek számít az FPÖ első ízben való kormányalakítási lehetősége, amely a második világháború óta precedens nélküli fordulatot jelentene. A párt radikális programja és kormányzati ambíciói nem csupán Ausztria belpolitikai jövőjére, hanem az Európai Unió egészére is jelentős hatással lehetnek. Az elkövetkező hónapok koalíciós tárgyalásai döntő szerepet játszanak majd az ország politikai irányvonalának meghatározásában, valamint nemzetközi megítélésének alakulásában.

Az FPÖ felemelkedése és a politikai patthelyzet

Az osztrák parlamenti választások 2023 szeptemberében fordulópontot jelentettek az ország politikai életében. Az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) 28,8%-os eredménnyel első helyen végzett, megelőzve Karl Nehammer konzervatív Osztrák Néppártját (ÖVP). Az eredmény azonban nem vezetett azonnali kormányalakításhoz, mivel a legtöbb párt elzárkózott az együttműködéstől Herbert Kickl pártvezetővel.

Egy hónapnyi sikertelen koalíciós tárgyalást követően Nehammer októberben kapott megbízást a kormányalakításra. Az ÖVP és más centrista pártok közötti koalíciós kísérletek azonban januárra kudarcba fulladtak, Nehammer pedig lemondott. Ezt követően Christian Stocker, az ÖVP új vezetője nyitottabbá vált az FPÖ-vel való együttműködésre. A politikai patthelyzet és az alternatív koalíciós lehetőségek hiánya az FPÖ-nak adott lehetőséget, hogy kormányt alakíthasson.

Herbert Kickl és az FPÖ politikai víziója

Herbert Kickl vezetésével az FPÖ radikális programot képvisel, amely több ponton szembemegy az európai normákkal. A párt „Erőd Ausztria” címmel kiadott programja szigorú migrációs politikát, az EU hatásköreinek visszaszorítását és az illegális bevándorlók visszatelepítését helyezi előtérbe. A párt továbbá ellenzi az Ukrajnának nyújtott nyugati katonai támogatást, és Ausztria kilépését szorgalmazza a Németország által vezetett Európai Sky Shield rakétavédelmi kezdeményezésből.

Kickl korábbi belügyminiszteri tevékenysége során provokatív retorikájáról vált ismertté, és politikája az osztrák társadalom mély megosztottságát tükrözi. Az FPÖ euroszkeptikus, Oroszország-barát álláspontja különösen nagy kihívást jelent Ausztria európai pozíciója és külpolitikája szempontjából.

Európai és nemzetközi következmények

Az FPÖ kormányra kerülése alapvetően átrendezheti Ausztria bel- és külpolitikai irányvonalát. Az európai vezetők, köztük Alexander Van der Bellen osztrák elnök, aggodalmukat fejezték ki a demokrácia és az alapvető emberi jogok tiszteletben tartása kapcsán. Van der Bellen többször hangsúlyozta, hogy szigorúan felügyeli majd a kormányzati tevékenységet, különösen az EU-val kapcsolatos kérdésekben.

Nemzetközi szinten az FPÖ előretörése tükrözi a populista és szélsőjobboldali pártok európai térnyerését, amely komoly kihívást jelent a liberális demokráciák számára. Az FPÖ sikere inspirálhat más, hasonlóan radikális pártokat, különösen Németországban, ahol az Alternatíva Németországért (AfD) már most is erősödik.