Magyar és ukrán vonatkozású az első jóváhagyott Interreg-program
Az Európai Bizottság november 4-én jóváhagyta a határokon átnyúló együttműködést támogató „Interreg NEXT Magyarország-Szlovákia-Románia-Ukrajna” programot, amelynek keretében több mint 66 millió áll majd rendelkezésre 2021 és 2027 között a három tagállam és Ukrajna határmenti régióira fókuszáló fejlesztésekre.
A most jóváhagyott program keretében – amely az első ilyen a 2021 és 2027 közötti időszakban – a három ország együtt fog működni az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés és egészségügyi rendszereik ellenállóképességének fejlesztése érdekében. A program olyan fenntartható megoldásokat is támogatni fog, amelyek az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodást és a katasztrófamegelőzést szolgálják.
A résztvevő országok emellett együttműködnek a természetvédelem, a környezetbarát infrastruktúrák kiépülésének előmozdítása, valamint a fenntartható turizmus fellendítése érdekében. A program egy további célja annak elősegítése, hogy Ukrajna a közigazgatás színvonalában és hatékony működése terén közeledjen a másik három résztvevő uniós tagállam normáihoz.
A közösen megvalósítandó projektek a jogi és közigazgatási együttműködést is elő kívánják mozdítani a határmenti régiókban fennálló közös szűk keresztmetszetek felszámolása érdekében úgy, hogy szorosabbra fonják a kapcsolatokat a polgárok, a civil társadalom és az intézmények között.
„A program az EU Ukrajna felé megnyilvánuló töretlen szolidaritásának és általános támogatásának a része. A kohéziós politika keretei között az Interreg segíteni fog Ukrajnának és a határos tagállami régióknak a közös kihívásokkal való szembenézésben és a lehetőségek kihasználásában. Ukrajna az európai család része, és ez egy újabb kézzelfogható jele az együttműködésnek” – jelentette ki Elisa Ferreira, a kohézióért és reformokért felelős uniós biztos.
Az Interreg NEXT együttműködési program finanszírozására 2021 és 2027 között 1,1 milliárd eurót különített el az EU az Európai Regionális Fejlesztési Alapból, a Szomszédsági, fejlesztési és nemzetközi együttműködési eszközből és az előcsatlakozási eszközből.
A 2021 és 2027-es időszakban közel 600 millió eurót fordít az Unió öt Interreg-programra a tagállamok és Ukrajna közötti határokon átnyúló és nemzetek közötti együttműködés erősítésére.
A konkrét projektek egyelőre nem elérhetők az Európai Bizottság vonatkozó honlapján, így a 2014-2020 közötti időszakból vett példákkal illusztráljuk, hogy milyen projektekről szól az együttműködés. Íme néhány: ár- és belvíz megelőzés a Tiszán, kárpátaljai életmód – a hagyományos munkakultúrák feltámasztása, fenntartható energiát használó egyetemek határokon átnyúló hálózata, Máramaros, Szabolcs-Szatmár-Bereg és a Kárpátok határrégiók közötti mobilitás javítása, kerékpáros közlekedés és egyebek.