Vámháború napról napra
Az Európai Bizottság csütörtökön közölte, hogy dömpingellenes vámokat vezet be a Kínából érkező eritritol édesítőszer importjára. A döntés alapját az a vizsgálati eredmény képezi, amely szerint a kínai gyártók indokolatlanul alacsony árakon kínálják termékeiket az európai piacon, ezzel komoly veszélyt jelentve az uniós ipar fennmaradására. Az új szabályozás pénteken lép hatályba, és várhatóan öt évig marad érvényben.
Dömpingválság az eritritol európai piacán
Az Európai Unió vizsgálata szerint a Kínából érkező eritritol-import súlyosan veszélyeztette az uniós ipar versenyképességét, amely 2022 végére a termelés leállítására kényszerült. A piac, amelynek éves értéke 30 millió euró, komoly nyomás alatt állt a kínai gyártók alacsony áron értékesített termékei miatt. A Bizottság azonnali lépésekkel, 34,4%-tól 233,3%-ig terjedő anti-dömping vámokat vezetett be, amelyek június 7-től visszamenőlegesen is érvényesek.
A döntés célja az uniós gyártók megmentése volt, különös tekintettel arra, hogy az iparág bezárása hosszú távon súlyos gazdasági következményekkel járt volna. A Bizottság határozott álláspontot képvisel: az uniós ipar fennmaradása érdekében elengedhetetlen a tisztességes verseny feltételeinek megteremtése. Az eritritol piac beszállítóinak zöme névtelenségbe burkolózik a piaci statisztikák táblázataiban. Két jelentős szereplő azonban tudható: a kínai Aurora és a lengyel GLI-THERM. A kérdés: kinek a vállalati versenyképességét védi igazából az uniós vám, miközben a globális piac legnagyobbjai az USA-ban működnek?
A cukorpótlók piaca
Miközben az EU belső piaca a kínai dömpinggel küzd, a cukorpótlók globális piaca dinamikus növekedést mutat. Az előrejelzések szerint a piac értéke a 2024-es 23,38 milliárd dollárról 2025-re 25 milliárd dollárra nő, 2029-re pedig elérheti a 35,01 milliárd dollárt, évi 8,8%-os növekedési ütemmel.
Európa pozíciója
Az EU eritritollal kapcsolatos döntése rávilágít arra, hogy az európai piac mennyire érzékeny a globális verseny hatásaira. Miközben a fogyasztói igények az egészségesebb élelmiszerek irányába mozdulnak, az uniós gyártók versenyképessége erősen függ a szabályozási környezet stabilitásától és a külső piaci nyomásoktól.
Európának azonban nemcsak a kínai dömpinggel kell megküzdenie. A cukorpótlók piacán az USA és Ázsia, különösen Kína és India, jelentős előnyökkel bírnak.
Kína válasza
Az EU lépéseire válaszul és az új amerikai adminisztrációra való felkészülés jegyében Kína is dömpingellenes vámokat vezetett be. A kínai kereskedelmi minisztérium csütörtöki közleménye szerint január 24-től 3,8%-tól 74,9%-ig terjedő vámokat ró ki az Egyesült Államokból, az EU-ból, Japánból és Tajvanról érkező poliacetál kopolimer műanyagokra.
A döntés hátterében egy kilenc hónapos vizsgálat áll, amely megállapította, hogy ezek az importált anyagok tisztességtelen áron érkeztek a kínai piacra, károkat okozva a helyi iparnak. Az érintett anyagok széles körben használtak az autóiparban, az elektronikában és az orvosi berendezések gyártásában. A legnagyobb vámok az amerikai cégeket érintik, míg az európai vállalatokra 42%-os vámot vetettek ki.